fbpx

by 23. 05. 2020Blog

Virtuální asistentka jako zaměstnanec? I.

Milé Ženy, v tomto článku si ukážeme, co znamená být virtuální asistentkou, která pracuje na home office, případně z jakéhokoli místa, které je jí milé, ale je zaměstnaná, nikoli jako OSVČ. Mrkneme se také na to, kolik vlastně naše práce stojí a ve spojení s II. dílem tohoto článku si můžeš dát dohromady obrázek, jestli se chceš vydat na cestu zaměstnance, nebo svojí cestou na živnost.

Být zaměstnaná není jenom o jistotách

Vyzkoušení si role virtuální asistentky přes zaměstnání je časté. Mnohdy se taková spolupráce uzavírá smlouvami typu dohod o pracovní činnosti (DPČ), dohod o provedení práce (DPP), méně často pracovní smlouvou. Spolupráce je potom nastavená tak, že dostáváš práci od svého nadřízeného, je stanovená pracovní doba a místo výkonu práce. Prostě klasické zaměstnání, které je skoro nám všem dobře známé. O čem jiném bychom ale měly, jako externí VA, přemýšlet?

TIP: Pokud tě zajímají rozdíly a výhody mezi pracovní smlouvou, dohodami, smlouvou o spolupráci a dalšími, přidej se k nám do Klubu šťastných virtuálních asistentek, kde je celá sekce s názvem Právně správně věnovaná nejen smlouvám.

Velmi skloňovaným výrazem, ve spojení se zaměstnáním, jsou jistoty. Jistota příjmu každý měsíc, jistota zaplacení všech odvodů zaměstnavatelem, bezstarostnost s podáváním daňového přiznání, žádná péče o přísun pracovních úkolů. Zní to super, že?

Ovšem nic není černobílé. V případě jakékoli krize, špatného hospodaření, zpomalení firmy jsou brigádníci na dohody, či zaměstnanci na poloviční úvazky jako první, kterých se zaměstnavatel zbavuje (případně snižuje mzdu). V zaměstnání vždy pracuješ pro někoho a pro něčí vizi, a pokud je tvé kreativní a snaživé JÁ hodně aktivní, chce se prosadit a vytvářet si vlastní projekty, můžeš být brzy nespokojená.

 

Nastavení mysli a umění žonglovat

Nicméně začít prozkoumávat svět virtuální asistence přes zaměstnání je skvělá zkušenost. Zkusíš si, jaké to je pracovat na dálku (a že to také není vždy jako vystřižené z Instagramu jsem psala zde), jak si sama poradit, nebo přirozeně dojdeš k tomu, že potřebuješ k práci více svobody a řídit si nejen svůj čas dle sebe. Smlouvu jednoduše ukončíš a nečeká tě byrokratické kolečko v případě rušení, nebo pozastavení živnosti.

Jak jsem ale zmínila, až na nějaké výjimky se většinou spolupráce uzavírají na dohody (můžeme to nazvat i brigádou), případně zkrácené úvazky. Z toho nám plyne, že abychom si mohly žít život, o kterém sníme, nejspíš podobných projektů budeme mít více. To znamená více zaměstnavatelů, více nadřízených, více kolegů, kteří očekávají, že budeš od devíti do pěti zrovna pro ně k dispozici.

Žonglovat tedy mezi několika e-maily, firemními systémy a kulturou, zároveň zachovávat přiměřenou pozornost na všechny strany… Může být zkrátka náročné, časem vyčerpávající a dopadnout tak, že si vyhodnotíš, že externí práce není nic pro tebe, raději se necháš klasicky zaměstnat ačkoli chybou mohlo být celkové nastavení.

Virtuální asistentka práce na dálku Darja Bali Štastná VA
Virtuální asistentka práce na dálku Darja Bali Štastná VA

V řeči čísel

Pojďme se podívat na naši profesi čistě z ekonomického hlediska. Připravila jsem tabulku, ve které si přehledně najdeš jaké odvody a v jaké výši jdou ze tvé mzdy. Porovnat si ji můžeš s tabulkou odvodů pro OSVČ, kterou následně připravím, proto nezapomeň sledovat můj blog. 🙂

Jsem zaměstnanec a moje hrubá mzda je 30.000 Kč
(ať již dle odpracovaných hodin, nebo jako domluvená fixní mzda při daném úvazku)

Zajímavá kombinace nastává, pokud jsi jako OSVČ, ale zároveň také zaměstnaná. Platíš menší poplatky za sociální a zdravotní (a nejen to). Co ale obnáší práce na živnost, na kolik tě to vyjde a jestli je třeba nějak změnit celkový mindset, si povíme v II. díle tohoto článku.

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019).

 

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Kdo je to šťastná Žena?

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...

Hovory s VA – Aneta Včelouchová

Hovory s VA – Aneta Včelouchová

Vítám Tě u projektu "HOVORY S VA" - pro inspiraci, pro motivaci. Dnes se Ti představí Anet - úžasná Žena následující své životní hodnoty, Správná účetní a certifikovaná virtuální asistentka.Jméno: Aneta VČELOUCHOVÁEkonomka, finanční asistentka a účetní LinkedIn profil...

Co mi 3 roky nejvíce chybělo na Bali?

Co mi 3 roky nejvíce chybělo na Bali?

Jela jsem sem na 2 měsíce, zůstala zde více než 3 roky. Splněný sen? Pro někoho možná ano, pro mě teda rozhodně! A přesto mi tu pár věcí chybělo (pominu samozřejmě rodiče a nejbližší...). Které to jsou? Tak to s Vámi budu hned ráda sdílet... 1. JídloSvíčková. Ach jo....

3 nejčastější iluze začínajících VA

3 nejčastější iluze začínajících VA

Vše co čteme, slyšíme, pozorujeme, to nás ovlivňuje. Naše myšlení, naše názory, naše pocity. Ale ne vždy je to k tomu dobrému. Někdy si díky tomu nastavíme i spoustu iluzí a právě s těmi momentálně nejčastějšími Vás chci seznámit v tomto blogovém článku.1. Nejsi žádná...