fbpx

Benefit, nebo vyhoření?

by 17. 09. 2019Blog

Jak se může benefit online podnikání stát důvodem k vyhoření?

Jednou z velkých výhod online podnikání je často zmiňovaná svoboda plánování času tak, jak to potřebujeme. Má to ale také své ALE… Nikde už moc nenarazíte na varování a na tipy, jak to udělat, aby se z benefitu nestalo něco, co nechcete.

A jak se tedy ze svobodného plánování může stát Vaše noční můra? Aniž si toho všimnete, tak pracujete každý den, o víkendech, v noci i brzy ráno…

S vyhořením mám osobní zkušenost. Pracovala jsem druhým rokem ve stavební firmě na pozici technické asistentky, komunikovala jsem přímo se zákazníky, řešila technické požadavky produktů, do toho si postupně přibrala dispečink i reklamace, školila si vlastní tým asistentek a vše to zvládala naprosto skvěle. Navíc mě to bavilo. Co víc si přát.

Jenže jsem zapomněla sledovat, že za tím zvládáním byly hodiny přesčasů (samozřejmě neproplacených 😉 ), moje únava byla stále větší a větší, v noci jsem téměř nespala, ale to vše stejně přehlížela. Brala jsem to tak, že do práce se těším, spát nepotřebuji, jíst pořádně taky ne. A bylo to. Bylo mi asi 23 let.

Je tak jednoduché se do práce zamilovat, propadnout ji a přestat brát ohled na Sebe. Přestat si všímat signálů těla…. 

Stejně tak je tohle riziko přítomné, když začínáš své podnikání, nebo když prochážíš náročným obdobím. Všechny fáze znám také. 
Na začátku podnikání má člověk pocit, že prostě MUSÍ makat od rána do večera, že to přejde. A když jsem procházela rozchodem po 5letech vztahu s ještě ne plně soběstačným podnikáním, tak jsem ke své práci doslova utíkala. I když jsem ze vztahu odcházela já, bylo to náročně období a práce v tu dobu pro mě byla únikem.

A kolik lidí to v dnešní době takhle má? Kolik z nás zná to, že hranice mezi láskou k práci a útěky od reality, problémů, nebo vlastních pocitů je velmi tenká? Kolik z nás zná to, že nevidíme, neslyšíme signály těla dokud nedojde k úrazu, zdravotním potížím, psychickému vyčerpání, poruchám spánku,…?

Já vím, že spousta, i když je to téma, o kterém se u nás ještě příiš nemluví. A také se nebere vážně. Především v mladém věku…a to je chyba.

Lze předejít vyhoření?

Každý jsme jiný a tak každému vyhovuje něco jiného. Neexistuje žádná univerzální rada. I u mě samotné se to lety různé mění a v každé situaci a době mi dělá dobře něco jiného. 

Ráda se s Vámi podělím s tipy, které  nejvíce zabírají mně.

1. Dej si pauzu každých 30-60 minut a protáhni se.

2. Hlídej si pitný režim. Než si sednu k počítači, vždy si nachystám čaj a alespoň 1,5L vody s kapkou esenciálního oleje Doterra (nyní u mě vítězí Spearmint a Bergamot).

3. Stanov si maximální počet hodin, které za den chci/můžu odpracovat. Já osobně si hlídám i týdenní a měsíční hodiny, pro jistotu. A počítám sem samozřejmě i hodiny neplacené. Neodcházela jsi z práce, abys pracovala více hodin za méně peněz přeci, ne?

4. Ujasni si od kdy do kdy pracuješ. Například nezvedám telefony a nemám schůzky dříve než v 10. A pracuji maximálně do…. Jo a žádné e-maily v posteli. 🙂

5. Každý den minimálně na hodinu jdi ven, změň prostředí. Ztišit telefon a opravdu si dát ten čas na vypnutí a odpočinek. Žádné e-maily, instagram, volání.

6. Pohyb, jakýkoli Tě baví. Tanec, jen tak si doma trsni na oblíbenou písničku. Meditace, to je víc než lotosový sed a óm. Jóga, má oblíbená šavásana, neboli mrtvola. Procházka, obhlídnout úrodu sousedů, nebo výlohu nového bezobalového obchodu.

Jestli Tě to stojí Tvůj vnitřní klid, tak to za to nestojí.

7. A nakonec to nejdůležitější – Dech. Vyzkoušej si, jak se cítíš, když při práci stále dýcháš, nebo v pauze se několikrát vědomě a hluboce nadechneš. Vsadím se, že uvolnění a nárust energie ucítíš velmi rychle. A rozhodně zkus vědomý a hluboký dech, když nestíháš, jsi pod tlakem, nebo Ti něco zrovna nejde. Většinou totiž pod tlakem, nebo při stresu naopak tajíme dech, dýcháme mělce a to našemu stavu vůbec nepomáhá, ba naopak.


A pokud říkáš, že na nic z toho nemáš čas, tak to potřebuješ 2x tolik. 😉

Darja

Články, které by Tě mohly zajímat...

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč dělat to, co Tě nebaví, jenom proto, že to umíš, když můžeš dělat to, co nejen umíš, ale také Tě baví? Stále se setkávám s tou samou situací a tak jsem se rozhodla toto téma znovu otevřít. Ženy se mě opakovaně ptají: "Jaké služby bych měla umět, abych se stala...

„Věřit si bezpodmínečně.“

„Věřit si bezpodmínečně.“

Nedávno jsem objevila v báječném malém knihkupectví, kam chodím nasávat tu správnou filozofickou atmosféru a dýchat vůni knih, inspirativní knihu o těle. A protože patřím mezi „dinosaury“, kteří si raději, než do kláves moderního počítače rádi napíšou pár poznámek a...

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

Pokud chceš začít podnikat, musíš do toho jít naplno, nebo vůbec. Počítej se vším, co podnikání obnáší - úřady, nabídka a prodej svých služeb, vlastní prezentace, time management, spolehlivost, komunikace, vlastní hodnota, cena služeb, odmítání potenciálních klientů,...

Jsi dostatečně unikátní?!

Jsi dostatečně unikátní?!

Být unikátní. Občas jakoby se s tímto slovem roztrhl pytel. Být unikátní. Co to pro Tebe znamená? Co to v Tobě vyvolá, když slyšíš, že bys měla být unikátní, nebo naopak že nejsi dost unikátní? Často tím může vznikat tlak, pocit, že nejsme dost, že bychom měly být...