Benefit, nebo vyhoření?

by 17. 09. 2019Blog

Jak se může benefit online podnikání stát důvodem k vyhoření?

Jednou z velkých výhod online podnikání je často zmiňovaná svoboda plánování času tak, jak to potřebujeme. Má to ale také své ALE… Nikde už moc nenarazíte na varování a na tipy, jak to udělat, aby se z benefitu nestalo něco, co nechcete.

A jak se tedy ze svobodného plánování může stát Vaše noční můra? Aniž si toho všimnete, tak pracujete každý den, o víkendech, v noci i brzy ráno…

S vyhořením mám osobní zkušenost. Pracovala jsem druhým rokem ve stavební firmě na pozici technické asistentky, komunikovala jsem přímo se zákazníky, řešila technické požadavky produktů, do toho si postupně přibrala dispečink i reklamace, školila si vlastní tým asistentek a vše to zvládala naprosto skvěle. Navíc mě to bavilo. Co víc si přát.

Jenže jsem zapomněla sledovat, že za tím zvládáním byly hodiny přesčasů (samozřejmě neproplacených 😉 ), moje únava byla stále větší a větší, v noci jsem téměř nespala, ale to vše stejně přehlížela. Brala jsem to tak, že do práce se těším, spát nepotřebuji, jíst pořádně taky ne. A bylo to. Bylo mi asi 23 let.

Je tak jednoduché se do práce zamilovat, propadnout ji a přestat brát ohled na Sebe. Přestat si všímat signálů těla…. 

Stejně tak je tohle riziko přítomné, když začínáš své podnikání, nebo když prochážíš náročným obdobím. Všechny fáze znám také. 
Na začátku podnikání má člověk pocit, že prostě MUSÍ makat od rána do večera, že to přejde. A když jsem procházela rozchodem po 5letech vztahu s ještě ne plně soběstačným podnikáním, tak jsem ke své práci doslova utíkala. I když jsem ze vztahu odcházela já, bylo to náročně období a práce v tu dobu pro mě byla únikem.

A kolik lidí to v dnešní době takhle má? Kolik z nás zná to, že hranice mezi láskou k práci a útěky od reality, problémů, nebo vlastních pocitů je velmi tenká? Kolik z nás zná to, že nevidíme, neslyšíme signály těla dokud nedojde k úrazu, zdravotním potížím, psychickému vyčerpání, poruchám spánku,…?

Já vím, že spousta, i když je to téma, o kterém se u nás ještě příiš nemluví. A také se nebere vážně. Především v mladém věku…a to je chyba.

Lze předejít vyhoření?

Každý jsme jiný a tak každému vyhovuje něco jiného. Neexistuje žádná univerzální rada. I u mě samotné se to lety různé mění a v každé situaci a době mi dělá dobře něco jiného. 

Ráda se s Vámi podělím s tipy, které  nejvíce zabírají mně.

1. Dej si pauzu každých 30-60 minut a protáhni se.

2. Hlídej si pitný režim. Než si sednu k počítači, vždy si nachystám čaj a alespoň 1,5L vody s kapkou esenciálního oleje Doterra (nyní u mě vítězí Spearmint a Bergamot).

3. Stanov si maximální počet hodin, které za den chci/můžu odpracovat. Já osobně si hlídám i týdenní a měsíční hodiny, pro jistotu. A počítám sem samozřejmě i hodiny neplacené. Neodcházela jsi z práce, abys pracovala více hodin za méně peněz přeci, ne?

4. Ujasni si od kdy do kdy pracuješ. Například nezvedám telefony a nemám schůzky dříve než v 10. A pracuji maximálně do…. Jo a žádné e-maily v posteli. 🙂

5. Každý den minimálně na hodinu jdi ven, změň prostředí. Ztišit telefon a opravdu si dát ten čas na vypnutí a odpočinek. Žádné e-maily, instagram, volání.

6. Pohyb, jakýkoli Tě baví. Tanec, jen tak si doma trsni na oblíbenou písničku. Meditace, to je víc než lotosový sed a óm. Jóga, má oblíbená šavásana, neboli mrtvola. Procházka, obhlídnout úrodu sousedů, nebo výlohu nového bezobalového obchodu.

Jestli Tě to stojí Tvůj vnitřní klid, tak to za to nestojí.

7. A nakonec to nejdůležitější – Dech. Vyzkoušej si, jak se cítíš, když při práci stále dýcháš, nebo v pauze se několikrát vědomě a hluboce nadechneš. Vsadím se, že uvolnění a nárust energie ucítíš velmi rychle. A rozhodně zkus vědomý a hluboký dech, když nestíháš, jsi pod tlakem, nebo Ti něco zrovna nejde. Většinou totiž pod tlakem, nebo při stresu naopak tajíme dech, dýcháme mělce a to našemu stavu vůbec nepomáhá, ba naopak.


A pokud říkáš, že na nic z toho nemáš čas, tak to potřebuješ 2x tolik. 😉

Darja

Články, které by Tě mohly zajímat...

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace je jako náš kouzelný klíč, který nám otevírá dveře k lepšímu, šťastnějšímu a efektivnějšímu podnikání. Automatizace nám pomáhá ušetřit čas, peníze, energii a občas i nervy 😉. Automatizace nám pomáhá zvládnout více práce, zvýšit kvalitu, snížit chyby a...

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Jako virtuální asistentky pracujete z místa, které si samy vyberete. Může to být Váš domov, kavárna, knihovna nebo jiné místo, kde se cítíte pohodlně a kde máte dostatek klidu a soukromí. Nebo naopak více ruchu, pokud se Vám v něm pracuje lépe. 😉 Důležité je, abyste...

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Hledáš a nedaří se Ti najít? Odepisuješ na inzeráty, odesíláš e-maily a nic? Ptáš se, čím to je a co děláš špatně?Je to cenou? Je to konkurencí? Je to přeplněným trhem? Nebo že nejsi dost zkušená? Když za mnou Ženy přijdou s touto otázkou, ptám se jich jako první - a...

Kdo je to šťastná Žena?

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...