fbpx

Virtuální asistentka jako OSVČ? II.

by 18. 08. 2020Blog

Přečti si II. díl článku o způsobu práce virtuální asistentky! Tentokrát se podíváme, co obnáší být VA jako OSVČ, jak se liší způsob myšlení, nebo na kolik tě taková živnost měsíčně vyjde?

První díl, kde jsme si rozebraly virtuální asistentku jako zaměstnance najdeš tady.

Mýtus – Život jako na dovolené

Setkala jsi se někdy s názorem, že podnikání, být na volné noze, být freelancerem (je to jedno, jak to nazveme) je vlastně nikdy nekončící dovolená? A možná se ti takový názor zalíbil, ale doporučuji ti moc se na to neupínat. Být sama svým pánem je cokoli, jenom ne jedna velká dovolená. Nazvala bych to spíš jako nový způsob vnímání života.

Ostatně jako vše, i pracovat na živnost má svoje různé stránky. V první řadě je potřeba být připravená, že si vše potřebuješ obstarat sama. Veškerá administrativa spojená s podnikáním, daněmi, pojištěním nebo komunikaci s úřady je ve tvých rukou. Také práce jde ze tvé strany a ne z pokynu zaměstnavatele. Připrav se na úplně jiný styl komunikace a prezentace, než jsi třeba byla doposud zvyklá.  Neméně důležité jsou také webové stránky, sociální sítě či marketing. Aby to všechno bylo autentické, alespoň ze začátku budeš tím hlavním tvůrcem ty. Do toho všeho je vhodné také zařadit sebevzdělání a svůj profesní rozvoj.

chyby virtuálních asistentek

DĚLEJ TO, CO TĚ BAVÍ, A TO OSTATNÍ DELEGUJ.

Připadá ti, že je toho vše příliš? Poradím ti – delegování. Pokud například daně a pojištění není tvoje parketa, tak na druhé straně internetového spojení sedí šikovná účetní, které celá agenda zabere pár hodin. A pokud si spočítáš čas, který bys nad tím strávila – a mohla ho věnovat svým klientům, a časem, který proplatíš účetní (nebo markeťačce, copywriterce komukoli), tak jsi vlastně v plusu.

proč virtuální asistentky neuspějí

Nastavení mysli je klíč

V případě že ale zvládneš první náročné změny, následná odměna převyšuje všechny prvotní těžkosti. Abys ale došla k tomu si své podnikání užívat a nemít z něho strach a stres, je třeba zapracovat na svém nastavení mysli.

TIP: Jaká hodinová sazba je správná? Máš dát jenom na pocit, nebo použít tvrdá čísla? Pokud tě otázka (nejen) cenotvorby zajímá, mrkni k nám do Klubu šťastných virtuálních asistentek, kde najdeš lekci s názvem Cena, hodnota a peníze.

Všechny, které jsme pracovaly většinu svého dospělého života jako zaměstnanci, máme skvěle vyvinutou zaměstnaneckou morálku. Zpravidla jsme zvyklé mít nad sebou dohlížející osobu, ke které máme podřízenou roli. Dále jsme možná byly zvyklé dostávat úkoly v té naší ohraničené pracovní pozici.

V případě virtuální asistentky je potřebné toto nastavení změnit. Tvůj klient mnohem více ocení, pokud budete mít rovnocenné postavení a bude tě brát jako svého partnera. Jestliže zadané úkoly nejen kvalitně zpracuješ, ale také mu poskytneš přidanou hodnotu tím, že ho celým procesem provedeš (a nenecháš se vést za ručičku) a případně spolu přijdete na nové nápady v rámci jeho projektu – takový klient získá pocit, že jedná s opravdovou profesionálkou, podnikatelkou jemu rovnou.

S nastavením mysli také úzce souvisí tvoje hodinová sazba. Důležité je do ní započítat položky, které se v zaměstnanecké hodinové sazbě nezohledňují. Jsou to například náklady spojené s administrativou, daněmi a další. Také ale by tvoje sazba měla zrcadlit tvoje získané vědomosti, nebo také to, že na sobě kontinuálně pracuješ, chodíš na kurzy, workshopy, využíváš mentora. Možná je 200 Kč/hodinu pro zaměstnance v pořádku (protože náklady na výše zmíněné jdou za zaměstnavatelem), ale pro virtuální asistentku jako OSVČ je to neudržitelné.

Základní právo člověka je být sám sebou.

Osho

Mix dle sebe

Skvělou možností, jak svůj přechod na volnou nohu  vzít postupně a osvojit si výše zmíněné, je vytvořit si pracovní mix dle toho, jak ti to vyhovuje. Znám ženy, které milují svobodu a volnost, která je spojená s virtuální asistencí, ale také se cítí pohodlně, pokud můžou docházet pár dnů do kanceláře, nebo do jiného zaměstnání. Propojí tak dva světy a vezmou si z toho to, co potřebují. Také se jim to vrátí v podobě záloh, protože pokud jsou zaměstnané, tak živnost můžou mít jako vedlejší činnost a měsíční platby jsou mnohem menší.

Ale i zde platí vykřičníky. Pozor si dej na to, jestli nepotřebuješ povolení k tomu mít živnost od svého zaměstnavatele (veřejná sféra například), nebo jestli oblast tvého podnikání přímo nekonkuruje s jeho činností.

V řeči čísel podruhé

V I. díle jsme si ukázaly, jak je to s celkovými odvody a výši výdělku v případě, že jsi zaměstnaná. V tomto pokračování si ukážeme „druhou stranu barikády“, tedy odvody a výši výdělku, pokud za svoji práci pošleš klientovi fakturu. Problematika daní pro podnikatele přesahuje téma tohoto článku, proto pokud tě to zajímá hlouběji, zkus použít daňovou kalkulačku, nebo se obrať na účetní ☺. V tabulce nejsou započítané slevy na děti ani jiné odečitatelné položky (životní a penzijní pojištění, dary atd.).

Jsem OSVČ , celkem jsem za rok vyfakturovala 360.000 Kč (30.000 Kč za měsíc), je to moje hlavní činnost a používám výdajový paušál

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

2009 - začínám pracovat jako VA s pocitem, že nic neumím
2011/2012 - absolvuji roční intenzivní projekt MPŽ zaměřený na vybudování stabilního a úspěšného podnikání, s podporou spousty skvělých odborníků jako je Madla Čevelová, Martin Dokoupil, Janko Polák, Barbora Nádvorníková/Zemanová, atd.
2013 - odcházím ze zaměstnání plně se věnovat virtuální asistenci
2016 - poprvé mám zaplněnou svou kapacitu a odmítám klienty. Jen se ptám, co dál?
2017 - spouštím komunitu virtuálních asistentek, začínám budovat vlastní tým asistentek a propojovat klienty s jejich novými asistentkami

Poté se již více a více věnuji tvorbě vzdělávacích programů pro virtuální asistentky, rozšiřuji nabídku mentoringu, spouštím Členský Klub pro VA (2019) s intenzivním vzděláváním i skupinovými mastermindy. Vše propojuji s vědomým životem, spojením se Srdcem a všemi zkušenostmi, kterými jsem sama prošla a procházím i nadále. Inspirovat se můžete například na webu www.dychamespolu.cz.

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč dělat to, co Tě nebaví, jenom proto, že to umíš, když můžeš dělat to, co nejen umíš, ale také Tě baví? Stále se setkávám s tou samou situací a tak jsem se rozhodla toto téma znovu otevřít. Ženy se mě opakovaně ptají: "Jaké služby bych měla umět, abych se stala...

„Věřit si bezpodmínečně.“

„Věřit si bezpodmínečně.“

Nedávno jsem objevila v báječném malém knihkupectví, kam chodím nasávat tu správnou filozofickou atmosféru a dýchat vůni knih, inspirativní knihu o těle. A protože patřím mezi „dinosaury“, kteří si raději, než do kláves moderního počítače rádi napíšou pár poznámek a...

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

Pokud chceš začít podnikat, musíš do toho jít naplno, nebo vůbec. Počítej se vším, co podnikání obnáší - úřady, nabídka a prodej svých služeb, vlastní prezentace, time management, spolehlivost, komunikace, vlastní hodnota, cena služeb, odmítání potenciálních klientů,...

Jsi dostatečně unikátní?!

Jsi dostatečně unikátní?!

Být unikátní. Občas jakoby se s tímto slovem roztrhl pytel. Být unikátní. Co to pro Tebe znamená? Co to v Tobě vyvolá, když slyšíš, že bys měla být unikátní, nebo naopak že nejsi dost unikátní? Často tím může vznikat tlak, pocit, že nejsme dost, že bychom měly být...