Proč klienti nepřichází?

by 1. 10. 2019Blog

Píše mi Anička, že kontroluje e-maily každou chvíli a nic. Odpovídá občas na nějaké otázky a rady na facebooku a nic. Pořád žádný klient. Ptá se mě, co dělá blbě, vždyť dělá všechno. Píše lidem, nabízí se, řekla to přátelům, co dělá, tak co víc? Přidá k tomu ještě argument, že oni [rozuměj potenciální klienti] stejně chtějí reference a ona žádné nemá. A tak má bohužel dokonalou výmluvu na to, proč jí se nedaří klienti najít, proč ji podnikání nešlape a nedaří se jí.

Tento příběh se opakuje nejčastěji. Je jedno, jestli píše Anička, Petra, nebo Růžena.

Rozumím, že vstup do podnikatelského světa nemusí být jednoduchý, ale kdyby byl, podnikal by každý. Podnikání si nejde testovat, nebo zkoušet. To, co investuješ, to se Ti vrátí. Tzn. pokud testuješ podnikání, podnikání bude testovat Tebe. Tak to prostě je.

A abych se vrátila k příběhu Aničky.

Když slyším tento opakující se příběh, prvně to zabrnká na moje srdíčko, neboť bych tak mooooc ráda všem Ženám pomohla hned, jenže každý potřebujeme svůj čas. A tak se ptám: “Dobře, a co dalšího pro to děláš, kromě psaní e-mailů a psaní rad na sociální sítě?” 

Nastane ticho.

Milé Ženy,

 

ať už chcete být virtuální asistentky, nebo jakékoli jiné online podnikatelky, je potřeba o Sobě dávat vědět do světa i jinak.
Často nás zastavuje strach z nedokonalosti, ze selhání, z chyb, strach, že nás někdo uvidí, že zklameme okolí, strach z kritiky. Dokonce se občas objeví i strach z úspěchu, neboť při úspěchu se všechno změní.

Se strachem se dá pracovat, ale co se týče podnikání, jsou k tomu potřeba i další nezbytné kroky… 

Základem je minimálně alespoň web, blog, nebo profil na sociálních sítích. Často slýchávám od některých žen, že to není potřeba, že klienti si je našli i sami. Jo, samozřejmě, dá se to, ale někdy jste v situaci, kdy prostě čekat nemůžete a potřebujete příjem. A taky nevíte, zda žena “na druhé straně” nemá náhodou dostatečně zajištěného partnera, že třeba prostě nemusí spěchat s ohledem na klienty.

A tady trochu odbočím k příkladu z mého osobního života.

Když jsem se při rozchodu ocitla v situaci, že jsem neměla rezervy na účtě, příjem tak nějak nijakej (na žití sama na Sebe prostě spíše nic než moc), tak mi to dalo velmi zabrat a stálo mě to hodně sil se udržet alespoň ve funkčním stavu. Natož nastartovat všechny síly a vydělávat násobně víc než do té doby bylo nutné. Ze společného bytu na kraji Brna jsem se přestěhovala k přátelům do bytu v centru – bydlela jsem v mini-pokojíčku, který jsem sdílela se skříní na nářadí. Každý den jsem vynakládala obrovské úsilí vstát z postele, usmát se, fungovat s jídlem, donutit se jít zacvičit jógu, prostě cokoli, co mě drželo nahoře a v pohybu. Nebýt denního meditování, tak bych to asi procházela ještě déle…


A takhle vypadal můj život asi 6 měsíců. Ale nedalo se nic dělat – já věděla, že jediné, co musím, je fakt máknout a držet, že prostě teď je to jen na mě a že to zvládnu. To bylo v červnu. V srpnu jsem potkala nynějšího přítele a na konci prosince jsem se stěhovala do nového bytu se spolubydlící Lucií (úžasná to Žena, samo nebe mi ji poslalo ❤️). Ale ta změna – samostatný pokoj, byt po rekonstrukci, balkón, příroda, úžasný výhled na lesy a východ Slunce. Někdo by to zvládl možná rychleji, ale já si vždy potřebuji být jistá, že když najednou vydělám víc, že to není jednorázová záležitost, ale potrvá to.

A co jsem tehdy tedy dělala, abych se postavila na nohya rozjela to podnikání pořádně?

1. Komunikovala jsem na Facebooku, neboť je to síť, která se dá pro podnikání využít a je ZDARMA! Spousta žen tento kanál (stejně tak například LinkedIn) podceňuje, místo toho, abychom využily to, co máme po ruce a bez jiné investice, než je náš čas. Raději se často koukáme, za co musíme zaplatit, abychom byly dostatečně dobré.

2. Aktualizovala jsem si LinkedIn profil, dala trochu lepší fotku, sepsala více k tomu, co dělám, s čím mám zkušenosti a navázala nějaká spojení.

3. “Vyšperkovala” jsem si web. V té době jsem se webu příliš nevěnovala, ale využila jsem svůj “volný čas” nejen na aktivity ke klientům a potenciálním klientům, ale i k tomu, aby má prezentace vypadala dobře. 

Nejlepší investice je do Sebe samé.

4. Registrovala jsem se na podnikatelský portál. Nestálo to zrovna málo, v té době to byla skoro čtvrtina mého měsíčního příjmu, ale něco jsem ušetřila z předešlých měsíců už a tak jsem to riskla.
Klienti mi z toho portálu přišli 2 a až po dvou letech, ale pro mě byl důležitý ten moment zveřejnění. Pamatuji si to dodnes, kdy jsem seděla již ve svém novém pokoji, s ještě nepřestěhovanými věcmi a 31.12.2015 mi přišel e-mail, že můj profil byl zveřejněn. A vidět se tam, mezi dalšími podnikateli, byl to pro mě pocit k nezaplacení a až tehdy jsem se cítila poprvé, že o Sobě fakt dávám vědět.
Nešlo o ten portál, ale o tom, že jsem se rozhodla a fakt šla s “kůží na trh”. Přestala jsem se bát všech těch výše vyjmenovaných strachů a obav, přestala pochybovat o Sobě (nebyla jiná možnost) a prostě vykročila. Pravdou je, že kdybych se nedostala do takové náročně životní situace, možná bych takhle nevykročila doteď. 

Takže díky za to, Vesmíre!

Celé téhle aktivitě ale předchází ještě pár jiných kroků. Například najít si své PROČ a neméně důležité a stejně podceňované – KDO JE TVŮJ KLIENT. Nelze komunikovat a “hledat klienta”, když nevíš, kdo Tvůj klient je. Tomuto tématu jsme se již dříve věnovaly ve skupině pro virtuální asistentky a budeme se mu věnovat v nově připravovaném Klubu pro virtuální asistentky, který bude naplněn nejen aktivním tréninkem o více než 12 lekcích, ale i živými přenosy, skupinovým brainstormingem, pracovními listy, testy s mým osobním vyhodnocením, síní slávy pro úspěšné absolventky včetně přístupu do uzavřené členské skupiny.

Přeji šťastné cesty k Vašim vysněným klientům,

Darja

Další články, které by Tě mohly zajímat..

“A za kolik to dělá ona?”

Jestli nás při začátku podnikání něco zajímá, tak je to tahle otázka v podobných verzích. A tím nemyslím otázku, kolik si my samy můžeme vydělat, ale to zvědavost “kolik dělá ona?!”

A co chceš opravdu Ty?

A co chceš opravdu Ty?Často se setkáváme s tím, že nás někdo inspiruje a není se čemu divit. Tolik inspirativních příběhů kolem nás, takže když se začneme ještě srovnávat, cítit, že my nic takového nedokázali, nebo se cítit méněhodnotné, protože MY TOLIK JEŠTĚ...

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Hledáš a nedaří se Ti najít? Odepisuješ na inzeráty, odesíláš e-maily a nic? Ptáš se, čím to je a co děláš špatně?Je to cenou? Je to konkurencí? Je to přeplněným trhem? Nebo že nejsi dost zkušená? Když za mnou Ženy přijdou s touto otázkou, ptám se jich jako první - a...

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...

Když je čas na změnu zaměstnání, Vesmír to zařídí… (osobní příběh)

Letos v dubnu je to 8 let, od doby, kterou bych popsala slovy, že se Vesmír prostě rozhodl, že jsem ve svém stávajícím zaměstnání (a jistotě) již příliš usazená (příliš pohodlná) a musí mi připravit nějaké ty "šoky" a láskyplná nakopnutí, která mě pořádně pošťouchnou...

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Jako virtuální asistentky pracujete z místa, které si samy vyberete. Může to být Váš domov, kavárna, knihovna nebo jiné místo, kde se cítíte pohodlně a kde máte dostatek klidu a soukromí. Nebo naopak více ruchu, pokud se Vám v něm pracuje lépe. 😉 Důležité je, abyste...

Jsi dostatečně unikátní?!

Být unikátní. Občas jakoby se s tímto slovem roztrhl pytel. Být unikátní. Co to pro Tebe znamená? Co to v Tobě vyvolá, když slyšíš, že bys měla být unikátní, nebo naopak že nejsi dost unikátní? Často tím může vznikat tlak, pocit, že nejsme dost, že bychom měly být...

Proč se (ne) stát VA II.

Online podnikání přináší skvělé a lákavé benefity do našeho života. Zároveň je potřeba být nohama na zemi a uvědomit si i nástrahy, které nás mohou potkat.

Jak mi angličtina pomohla splnit sny

VideoRozhovor s Nina EnglishJako virtuální asistentka jsem prvních 5 let nemluvila anglicky. A nevadilo mi to, neboť jsem ani netušila, že by to mohl, či měl být problém. A tak prostě nebyl. Bylo mi jasné, když tuto dovednost nenabízím, tak když ji někdo bude...

Virtuální asistentka jako OSVČ? II.

Přečti si II. díl článku o způsobu práce virtuální asistentky! Tentokrát se podíváme, co obnáší být VA jako OSVČ, jak se liší způsob myšlení, nebo na kolik tě taková živnost měsíčně vyjde? První díl, kde jsme si rozebraly virtuální asistentku jako zaměstnance najdeš...

Staň se také virtuální asistentkou

Kdo je to virtuální asistentka a co nabízí?
Jak se správně nacenit a na co nezapomenout?
Můžeš to dělat i ty? Vyděláš si dost? A kde hledat první klienty?