Když je čas na změnu zaměstnání, Vesmír to zařídí… (osobní příběh)

by 5. 04. 2021Blog

Letos v dubnu je to 8 let, od doby, kterou bych popsala slovy, že se Vesmír prostě rozhodl, že jsem ve svém stávajícím zaměstnání (a jistotě) již příliš usazená (příliš pohodlná) a musí mi připravit nějaké ty “šoky” a láskyplná nakopnutí, která mě pořádně pošťouchnou ke změně. Která mě donutí konečně vyměnit iluzorní stabilitu zaměstnání za nejisté podnikání, ale abych mohla konečně využít své zkušenosti a vše, co jsem se v předešlých letech naučila, . Jinak si totiž neumím vysvětlit to, co se začalo dít. 😍

 

Stabilní zaměstnání?

 

V té době jsem dělala práci, která mě velmi bavila, ale také vysávala, a neviděla jsem možnost, že bych mohla začít podnikat. Ne kvůli mému rozhodnutí, ale skrze finance. Neuměla jsem si představit, že by mi podnikání mohlo přinést alespoň tolik, jako byla má výplata (cca 25-30.000 Kč/měs.).

Obecně se o zaměstnání říká, že nám přináší tu stabilitu a proto se často zdráháme jej vyměnit za podnikání. Ale je to opravdu tak? To, co se právě před těmi 8 lety v mém zaměstnání stalo, mi ukázalo, jak velká iluze ona stabilita je.

Tak prvně měl náš ředitel pobočky havárku na motorce a nevědělo se, zda přežije, později, zda se zrehabilituje natolik, aby se mohl do práce vrátit. Případně kdy vůbec… Náš pan ředitel byl člověk, který mě v práci vždy dokázal udržet, ukecat, proč se nemám rozčilovat s tím, co nemůžu změnit a mám zůstat. 😁 Navíc skvěle zvládal i mou ohnivou energii a vždy si poslechl vše, co jsme měli v hlavě, na srdci i na jazyku… A najednou tam nebyl.

V té stejné době se také kolega z naše 3 členného týmu pro VIP klienty rozhodl odejít do rodinné firmy. Samotná změna byla už dost náročná, neboť jsme byli za těch X let velmi sehraní, sedli jsme si i charakterově, svým pohledem na práci, týmovostí a humorem. Navíc jsme se nemohli vyjádřit ani k výběru nového kolegy a dosadili nám někoho, kde nám to neklapalo ani pracovně, ani lidsky. 

A najednou se ze stabilního zaměstnání stala loď na rozbouřeném moři, kde není jisté, zda se člověk zachrání skokem do moře v záchranné vestě, nebo když zůstane na lodi, ale pravděpodobně narazí na nedaleká skaliska.

Přijmi to takové, jaké to je

 

A tak najednou k problémům s přesčasy, pocitem nevyužití, nemožnosti růst a vzdělávat se v oboru, nespokojenost v kolektivu i plýtvání časem a energií, se přidaly ještě tyto 2 situace, které velmi ovlivnily atmosféru ve firmě…a každý další den.

chyby virtuálních asistentek

A díky této situaci můžu nyní, po 8 letech, žít na Bali a tvořit si život tak, jak si jej přeji já…

Otázkou bylo, zda je to zkouška, kdy mám zůstat, anebo jsou to takové už celkem tvrdé náznaky k tomu, že už ty hlavní body, co mě v práci držely, jsou pryč…a co dalšího mě tam tedy drží? Proč zůstávat, když už ani ten kolektiv, který byl č. 1 na mém seznamu zůstávat, se takhle velmi změnil a rozpadl?

I když jsem se snažila sebevíc, bylo to jasné, už tomu nešlo uhýbat. Ale být pravdiví sami k Sobě je většinou to nejtěžší. A tak jsem jednoho dne šla opravdu za náhradním ředitelem v naší korporátní společnosti a řekla mu aktuální situaci. Proč chci odcházet. Jelikož jsem ale člověk, který vždy dává šanci (nebo možná spíše doufá, že existuje cesta, jak se dá zachovat to “staré” bez pálení mostů), domluvili jsme se, že sepíšu problémy a navrhnu řešení, co bych potřebovala.

Vše se událo přesně takto, většina změn se zavedla a překvapením bylo, když se po dvou měsících zjistilo, že nastolené změny, téměř neovlivnily ty hlavní problémy a mou práci. Tím, že se jednalo o korporátní firmu, tak se ne vše dalo samozřejmě změnit, ale pracovali jsme se tím, co šlo. Po té zkušební době jsme si však sedli znovu, udělali shrnutí…a ředitel mi podepsal výpověď. Bylo jasno…

proč virtuální asistentky neuspějí

I emoce k ukončování rozhodně patří. A to celá škála emocí. 😍 

Konec znamená nový začátek

Nastala etapa, na kterou ráda vzpomínám. Ne ohledem toho, co přesně se muselo nastavit, předat, zaškolit (a že jsem si Xkrát nadávala, že jsem udělala chybu, nebo že nová kolegyně to nezvládne a nemůžu je v tom nechat plavat. A těch slz, kolik jsem vyplakala…), ale vzpomínám si velmi na tu krásnou energii, která mě v tomto období provázela. Období lehkosti, uvolnění, štěstí, radosti. I přes strachy tohle prostě převažovalo.

Díky meditacím s mou Učitelkou meditací Sofií Sarras jsem znala již důležitost ukončování, jak je tomu potřeba dát prostor, jak ocenit tu cestu, v Sobě, ale i ke kolegům. Byl to tak krásný proces, navíc bylo léto, což je má milovaná doba, takže vše mě provázelo od vědomého rozhodnutí, vědomou cestou až k vědomému konci.

Ať je naše zkušenost a aktuální pocity jakékoli, VŽDY je velmi důležité věnovat úctu i poděkování lidem i zkušenostem na této cestě. Dodnes jsem hluboce vděčná, že jsem tomuto dala prostor ve svém životě, protože o to krásněji mohl začít můj nový start.

A tak jsem krátce poté již nebyla zaměstnankyně Darja, která je bokem i virtuální asistentka. Ale už jsem byla Darja – volnonožka – virtuální asistentka. 

Litovala jsem hodněkrát, ale nikdy jsem se nevzdala 

Nikdy nehraju hry a opravdu fakt je ten, že jsem hodněkrát litovala a plakala a chtěla se “vrátit”. Jakmile jsem se ale opravdu spojila se Sebou, cítila jen ve vzpomínkách pocity, které jsem cítila, co jsem zažívala, tak jsem hned měla jasno. I tato doba potřebovala svůj čas. I různé strachy ve mně potřebovaly svůj čas. Jedno bylo jisté – nikdy jsem se nevzdala a vždy jsem měla záložní plán.

Jaký?

Tehdy jsem si řekla, že do těch známých supermarketů za kasu by mě snad vzali kdykoli, i kdyby jen na přechodnou dobu a pak bych si našla jinou práci. Ale tak to prostě zkusím a “za tu kasu” můžu kdykoli…

Pokud v Sebe nevěříš Ty, tak kdo jiný by měl?

Měla jsem pro svou cestu hodně podpory a lidé, kteří mě nepodporovali, se v mém životě přestali objevovat. Každá velká změna přináší zvědomnění strachů, obav, témat, plánů, starých přesvědčení, zvyků, atd. Ženám při mentoringu a v Klubu vždy říkám, že je to doba, kdy potřebujeme hodně péče, jemnosti a podpory a že v tuto dobu málokdo má tolik energie a “drajvu”, aby přesvědčoval své blízké či kamarády, že je to dobrá cesta, že to za to stojí.

Doby těchto velkých změn jsou právě naopak doby, kdy MY POTŘEBUJEME HODNĚ PODPORY A POMOCI. Tak se obklopujme podporujícími lidmi, kteří jsou zároveň realisté. Obklopujme se také tím, co nás motivuje, podporuje. Co v nás probouzí naši energii a vnitřní sílu (např. tanec, kreativita, cvičení…).

Postupně se totiž naučíš, že ten, kdo Tě nejvíce podporuje, kdo Ti nejvíce důvěřuje, kdo Ti nejvíce pomáhá a rozumí, JSI TY SAMA. Nepotkáš nikoho jiného, kdo by pro Tebe mohl udělat více, než Ty sama. To si pamatuj.

Na začátku ano, potřebujeme pomoci, potřebujeme ukázat a pocítit, že za to stojí naše kroky, že za to stojíme my, že tady u nás je někdo, kdo nás chytne za ruku, když potřebujeme přejít řeku. Kdo nám nabídne rameno, když se strachy potřebujeme na chvíli zhroutit. Kdo nám utře slzy, když si strachy potřebujeme na chvíli pobrečet. Ale to vše jsou chvilkové stavy, které tě postupně posilňují a za pár měsíců zjistíš, jak silná a úžasná Žena jsi a že je opravdu nejdůležitější, abys věřila v Sebe ty sama. Může v Tebe věřit celá rodina a všichni přátelé, ale pokud v Sebe nevěříš ty, tak Ti to bude k…ničemu.

A já pro Tebe mám jednu výzvu:
BUĎ SVOU NEJVĚTŠÍ FANYNKOU!

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019).

 

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace je jako náš kouzelný klíč, který nám otevírá dveře k lepšímu, šťastnějšímu a efektivnějšímu podnikání. Automatizace nám pomáhá ušetřit čas, peníze, energii a občas i nervy 😉. Automatizace nám pomáhá zvládnout více práce, zvýšit kvalitu, snížit chyby a...

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Jako virtuální asistentky pracujete z místa, které si samy vyberete. Může to být Váš domov, kavárna, knihovna nebo jiné místo, kde se cítíte pohodlně a kde máte dostatek klidu a soukromí. Nebo naopak více ruchu, pokud se Vám v něm pracuje lépe. 😉 Důležité je, abyste...

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Hledáš a nedaří se Ti najít? Odepisuješ na inzeráty, odesíláš e-maily a nic? Ptáš se, čím to je a co děláš špatně?Je to cenou? Je to konkurencí? Je to přeplněným trhem? Nebo že nejsi dost zkušená? Když za mnou Ženy přijdou s touto otázkou, ptám se jich jako první - a...

Kdo je to šťastná Žena?

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...