Web: lepší něco než nic? Nebo raději nic než něco?
Téma tvorby webu se objevuje stále častěji a je důležité si uvědomit, že web není jen o tom, poskládat pár textů, přidat nějakou fotku a myslet si, že je hotovo. Ano, i já jsem tak kdysi začínala (psal se rok 2011), ale dnes už vím, že to, co fungovalo na začátku, nemusí (a s velkou pravděpodobností opravdu nebude) fungovat vždy a na všechny. Zásadní otázkou zůstává: Jak se chceš prezentovat, jaké klienty chceš oslovit a do jaké cenové relace se chceš zařadit?
Jako bývalá webařka, která kódovala weby ještě v době, kdy neexistovala krabicová řešení, vím, jak důležité je vše pečlivě promyslet a naplánovat. Tvorba webu pro sebe je něco úplně jiného než tvorba webu pro druhé. Než se rozhodneš začít stavět web svépomocí, je třeba se na celý projekt podívat komplexně a strategicky. Logo a barvy jsou důležité, ale rozhodně nejsou tím hlavním. Nejdříve si stanov, co s webem chceš dosáhnout, kdo je tvá cílová skupina a jaké konkrétní problémy jim chceš pomoci vyřešit.
Web by měl odrážet nejen to, co děláš, ale hlavně proč to děláš. Stránka „O mně“ by neměla být jen o tom, že tě baví administrativa od malička, ale měla by ukázat tvé hodnoty, vize a to, jak přispíváš ke splnění cílů svých klientů. Klienti se potřebují dozvědět, jak jim konkrétně pomůžeš – a to je to, co by mělo být na prvním místě.
Důležité je také si uvědomit, že web není samospasitelný a sám o sobě Ti klienty nepřivede. Pokud neplánuješ další aktivity na jeho podporu, zůstane jen pasivním doplňkem. A co víc, web by měl být investicí, která se ti vrátí. Není to jen o finančních nákladech, ale hlavně o času a energii, kterou do něj vložíš.
Když se rozhodneš pro tvorbu webu, počítej s tím, že to není záležitost dvou dnů nebo týdne. Tvorba kvalitního webu vyžaduje čas – od přípravy přes samotnou tvorbu až po testování funkčnosti. A nezapomeň, že do plánování musíš zahrnout i časovou rezervu pro nečekané události, ať už jsou to technické problémy nebo tvé vlastní vytížení.
Je také dobré zamyslet se nad tím, jaký systém pro tvorbu webu zvolit. Krabicová řešení mohou být zpočátku dostačující, ale pokud se rozhodneš pro ně, připrav se na to, že ti mohou zabrat spoustu času, pokud nevíš přesně, jak je efektivně využít.
Pokud máš na tvorbu webu omezený rozpočet, investuj raději do kvalitních textů a profesionálních fotografií. Jak jednou řekl náš host webmaster Oskar během workshopu v Technické knihovně: „Pokud máš 15.000 Kč na tvorbu webu, raději je investuj do kvalitních textů, do hezkých fotek a naspoř si další peníze. Raději počkej…“ Dobrý web je totiž dlouhodobá investice, a pokud nemáš možnost ho udělat kvalitně, raději s ním počkej, než abys šla do něčeho polovičatého.
Pokud se do tvorby webu nechceš pustit sama, je moudré si najít zkušenou webařku či webaře, kteří tě celým procesem provedou. Takže kromě Oskara mohu velmi srdečně doporučit Danielu Markovou, která má úžasný cit pro grafiku i texty a opravdu rozumí tomu, co klienti potřebují vidět. Spolupráce s profesionálem ti ušetří nejen čas, ale i starosti, a výsledkem bude web, který bude v souladu nejen s tvou vizí, ale i s potřebami tvých klientů.
Pamatuj, že delegování je klíčové. Někdy je lepší si počkat a udělat věci pořádně, nebo je svěřit někomu, kdo ví, co dělá. Ať už se rozhodneš jakkoli, vždy si dej záležet na tom, aby tvůj web reflektoval to nejlepší z tebe a byl důstojným reprezentantem tvého podnikání.
Darja Janíčková
Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen
Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.
Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019). Organizátorkou 1. konference virtuálních asistentek v Brně (14.9.2024).
Články, které by Tě mohly zajímat...
7 důvodů, proč jsem nechtěla podnikat (a jak jsem je překonala)
7 Důvodů, Proč Jsem Nechtěla Podnikat (a Jak Jsem Je Překonala) Podnikání mě vždycky lákalo, ale začít na vlastní pěst bylo něco, co jsem dlouho odkládala. Možná se v mých důvodech najdeš i ty. Dnes ti prozradím sedm obav, které mě držely zpátky, a jak jsem se s nimi...
Osvědčení a Certifikáty: Jaká je Skutečná Hodnota?
V podnikatelském světě, zejména v oboru virtuálních asistentek, se často setkáváme s pojmy jako osvědčení a certifikáty. Tyto "papírové odměny" jsou však více než jen formality – mohou být skutečným měřítkem profesionality a odbornosti. Tedy lépe řečeno MOHOU BÝT,...
Tvá motivace pro podnikání: Najdi sílu v Sobě
Když přemýšlíme o motivaci pro podnikání, růst a změnu, často hledáme inspiraci venku. Porovnáváme se s ostatními, sledujeme úspěchy jiných a doufáme, že i nás čeká podobný příběh. Ale pravdou je, že ta největší motivace by měla vycházet z tebe samotné. Z tvé hodnoty,...
Co když toho neumím dost?
I když se to může zdát neuvěřitelné, na začátku každé velké změny stojí jedna klíčová otázka: Co můžeš začít dělat už teď? Ano, právě teď, bez potřeby učit se nové aplikace nebo služby, které tě zbytečně zahlcují. Často slyším od vás podobné věty: „Ale já toho neumím...