Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč dělat to, co Tě nebaví, jenom proto, že to umíš, když můžeš dělat to, co nejen umíš, ale také Tě baví?

Stále se setkávám s tou samou situací a tak jsem se rozhodla toto téma znovu otevřít. Ženy se mě opakovaně ptají: “Jaké služby bych měla umět, abych se stala VA?”, “Jak mám začít dělat VA, když ještě neumím X a Y (dosaď si dle Sebe… např. weby, grafiku, anglicky, …)?”. A já opakovaně tento MÝTUS vyvracím. Takže znovu:
MILÉ ŽENY, VIRTUÁLNÍ ASISTENCE JE KOUZELNÁ V TOM (alespoň tak, jak ji učím já), ŽE SI TOTO PODNIKÁNÍ POSTAVÍTE NA SLUŽBÁCH, KTERÉ UMÍTE PRÁVĚ VY! Tedy NEEXISTUJE žádný seznam služeb, které MUSÍ UMĚT VŠECHNY VA. Prostě ne. 

Kde se tento mýtus vzal?

Osobně si myslím, že toto přesvědčení a pochybnosti mají co společného právě ještě se začátky virtuální asistence, kdy pojem VIRTUÁLNÍ ASISTENTKA opravdu víceméně popisovala služby asistentky.

Mmch. víte, že historicky první virtuální asistentka je uváděna již v roce 1996, krátce po “narození internetu”, protože to bylo opravdu zlomové – nejen pro tento obor, ale pro jakékoli byznysové transkace. V tomto roce se tedy údajně poprvé použil tento pojem “virtuální asistence”.

Tehdy to tak možná mohlo opravdu být, těch možností nebylo tolik, ale nyní? V této technologické době, kdy se grafické návrhy i weby může naučit už snad každý online? Jo, doba pokročila a s ní se proměnilo i hodně oborů. A virtuální asistence také… 

Historie vs teď

Dá se říci tedy, že jednou ze zásadních proměn byla právě náplň práce virtuálních asistentek. Dříve to byla opravdu především administrativa, plánování cest a účetnictví. Ale nyní se možnost rozšířili taaaaak moc, že se dá online a vzdáleně dělat snad už cokoli. A proto znovu připomínám:
VIRTUÁLNÍ ASISTENTKA NEOZNAČUJE KONKRÉTNÍ SLUŽBY/TYP PRÁCE, ALE OZNAČUJE STYL PRÁCE NEBOLI JAK ASISTENTKA PRACUJE. Vzdáleně, online.

Dělej jen to, co Tě baví

Není to klišé, ale prostý fakt, navíc si tím velmi pomůžeš pro svou budoucí cestu. Rozhodně totiž neplatí, čím více toho nabídneš, tím více klientů získáš, občas je to dokonce naopak. Pokud znáš své dovednosti a víš, co umíš, soustřeď se jen na ty služby, které Tě baví.

Je to opravdu důležité, protože pokud si buduješ podnikání a budeš každý den dělat služby jen proto, že je znáš, ale přitom Tě nebaví, tak co myslíš, že doopravdy vybuduješ? A myslíš, že to klienti nepoznají? Ale především to poznáš ty! A TO JE PODSTATNÉ!

Dělej to, co Ti přináší radost. Dělej to, co děláš ráda. Zaměř se na to, co je prospěšné a radostné, ne na to, co děláš z povinnosti či z pocitu “abych se uživila, abych získala klienty, abych měla nějakou práci”… Takto to bohužel nefunguje…

A pokud to myslíš vážně a ráda bys měla nějaké “mustr”, podle kterého jít a nedopouštěla se chyb jako např. chtít dělat to, co  Tě nebaví 😉, tak se podívej na tento kurz, ke kterému do Vánoc můžeš získat osobní mentoring se mou jako DÁREK.

Především v Česku máme totiž rád si vše udělat sami, máme často pocit, že říct si o pomoc je slabost. Ale již existuje tolik možností vzdělávání a tolik informací, že ať se rozhodneš pro kurz nebo si budeš vše sama vyhledávat postupně, můžeš již do 3 měsíců hezky vydělávat. Je to jen na Tobě, jakou cestu a jakou rychlost si zvolíš.

Já Ti přeji na Tvé cestě to nejlepší, ať už půjde kudykoli. ❤️ 

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace je jako náš kouzelný klíč, který nám otevírá dveře k lepšímu, šťastnějšímu a efektivnějšímu podnikání. Automatizace nám pomáhá ušetřit čas, peníze, energii a občas i nervy 😉. Automatizace nám pomáhá zvládnout více práce, zvýšit kvalitu, snížit chyby a...

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Jako virtuální asistentky pracujete z místa, které si samy vyberete. Může to být Váš domov, kavárna, knihovna nebo jiné místo, kde se cítíte pohodlně a kde máte dostatek klidu a soukromí. Nebo naopak více ruchu, pokud se Vám v něm pracuje lépe. 😉 Důležité je, abyste...

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Hledáš a nedaří se Ti najít? Odepisuješ na inzeráty, odesíláš e-maily a nic? Ptáš se, čím to je a co děláš špatně?Je to cenou? Je to konkurencí? Je to přeplněným trhem? Nebo že nejsi dost zkušená? Když za mnou Ženy přijdou s touto otázkou, ptám se jich jako první - a...

Kdo je to šťastná Žena?

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019).

 

Více o mně zde...