fbpx

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč dělat to, co Tě nebaví, jenom proto, že to umíš, když můžeš dělat to, co nejen umíš, ale také Tě baví?

Stále se setkávám s tou samou situací a tak jsem se rozhodla toto téma znovu otevřít. Ženy se mě opakovaně ptají: “Jaké služby bych měla umět, abych se stala VA?”, “Jak mám začít dělat VA, když ještě neumím X a Y (dosaď si dle Sebe… např. weby, grafiku, anglicky, …)?”. A já opakovaně tento MÝTUS vyvracím. Takže znovu:
MILÉ ŽENY, VIRTUÁLNÍ ASISTENCE JE KOUZELNÁ V TOM (alespoň tak, jak ji učím já), ŽE SI TOTO PODNIKÁNÍ POSTAVÍTE NA SLUŽBÁCH, KTERÉ UMÍTE PRÁVĚ VY! Tedy NEEXISTUJE žádný seznam služeb, které MUSÍ UMĚT VŠECHNY VA. Prostě ne. 

Kde se tento mýtus vzal?

Osobně si myslím, že toto přesvědčení a pochybnosti mají co společného právě ještě se začátky virtuální asistence, kdy pojem VIRTUÁLNÍ ASISTENTKA opravdu víceméně popisovala služby asistentky.

Mmch. víte, že historicky první virtuální asistentka je uváděna již v roce 1996, krátce po “narození internetu”, protože to bylo opravdu zlomové – nejen pro tento obor, ale pro jakékoli byznysové transkace. V tomto roce se tedy údajně poprvé použil tento pojem “virtuální asistence”.

Tehdy to tak možná mohlo opravdu být, těch možností nebylo tolik, ale nyní? V této technologické době, kdy se grafické návrhy i weby může naučit už snad každý online? Jo, doba pokročila a s ní se proměnilo i hodně oborů. A virtuální asistence také… 

Historie vs teď

Dá se říci tedy, že jednou ze zásadních proměn byla právě náplň práce virtuálních asistentek. Dříve to byla opravdu především administrativa, plánování cest a účetnictví. Ale nyní se možnost rozšířili taaaaak moc, že se dá online a vzdáleně dělat snad už cokoli. A proto znovu připomínám:
VIRTUÁLNÍ ASISTENTKA NEOZNAČUJE KONKRÉTNÍ SLUŽBY/TYP PRÁCE, ALE OZNAČUJE STYL PRÁCE NEBOLI JAK ASISTENTKA PRACUJE. Vzdáleně, online.

Dělej jen to, co Tě baví

Není to klišé, ale prostý fakt, navíc si tím velmi pomůžeš pro svou budoucí cestu. Rozhodně totiž neplatí, čím více toho nabídneš, tím více klientů získáš, občas je to dokonce naopak. Pokud znáš své dovednosti a víš, co umíš, soustřeď se jen na ty služby, které Tě baví.

Je to opravdu důležité, protože pokud si buduješ podnikání a budeš každý den dělat služby jen proto, že je znáš, ale přitom Tě nebaví, tak co myslíš, že doopravdy vybuduješ? A myslíš, že to klienti nepoznají? Ale především to poznáš ty! A TO JE PODSTATNÉ!

Dělej to, co Ti přináší radost. Dělej to, co děláš ráda. Zaměř se na to, co je prospěšné a radostné, ne na to, co děláš z povinnosti či z pocitu “abych se uživila, abych získala klienty, abych měla nějakou práci”… Takto to bohužel nefunguje…

A pokud to myslíš vážně a ráda bys měla nějaké “mustr”, podle kterého jít a nedopouštěla se chyb jako např. chtít dělat to, co  Tě nebaví 😉, tak se podívej na tento kurz, ke kterému do Vánoc můžeš získat osobní mentoring se mou jako DÁREK.

Především v Česku máme totiž rád si vše udělat sami, máme často pocit, že říct si o pomoc je slabost. Ale již existuje tolik možností vzdělávání a tolik informací, že ať se rozhodneš pro kurz nebo si budeš vše sama vyhledávat postupně, můžeš již do 3 měsíců hezky vydělávat. Je to jen na Tobě, jakou cestu a jakou rychlost si zvolíš.

Já Ti přeji na Tvé cestě to nejlepší, ať už půjde kudykoli. ❤️ 

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Co mi 3 roky nejvíce chybělo na Bali?

Co mi 3 roky nejvíce chybělo na Bali?

Jela jsem sem na 2 měsíce, zůstala zde více než 3 roky. Splněný sen? Pro někoho možná ano, pro mě teda rozhodně! A přesto mi tu pár věcí chybělo (pominu samozřejmě rodiče a nejbližší...). Které to jsou? Tak to s Vámi budu hned ráda sdílet... 1. JídloSvíčková. Ach jo....

3 nejčastější iluze začínajících VA

3 nejčastější iluze začínajících VA

Vše co čteme, slyšíme, pozorujeme, to nás ovlivňuje. Naše myšlení, naše názory, naše pocity. Ale ne vždy je to k tomu dobrému. Někdy si díky tomu nastavíme i spoustu iluzí a právě s těmi momentálně nejčastějšími Vás chci seznámit v tomto blogovém článku.1. Nejsi žádná...

Hovory s VA – Lucie Svoboda

Hovory s VA – Lucie Svoboda

Vítám Tě u projektu "HOVORY S VA" - pro inspiraci, pro motivaci. Dnešní rozhovor je věnován Ženě, která velmi ovlivnila směrování mého podnikání poté, co jsem naplnila své kapacity a otevřela jsem komunitu pro virtuální asistentky. Žena, která mne mnoho naučila a...

Vše má své důsledky

Vše má své důsledky

Každá naše zkušenost je bezpochyby důležitá, ale otázkou je, zda opravdu potřebujeme projít všechny zkušenosti, nebo by nám jich stačilo třebas i méně? Někdy na začátku podnikání přistupujeme ke kompromisům. Uděláme kompromis ve službách, potom jakého přijmeme...

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019).

 

Více o mně zde...