8+1 jednoduchých kroků, jak se stát virtuální asistentkou

by 22. 02. 2020Blog

Virtuální asistence je i u nás už na opravdovém vzestupu. Leč se zdá, že virtuálních asistentek je hodně a konkurence je obrovská, není tomu tak. Těch kvalitních asistentek je veliký nedostatek.

Další a další ženy objevují výhody online podnikání a uplatnění své dosavadní praxe, ale už je jich také spousta, kterým se povedlo své podnikání vybudovat, mít stabilní příjem a to víc než štědrý příjem. A tak přichází nové ženy a ptají se: JAK TEDY ZAČÍT? Jak se stát virtuální asistentkou? Jak toho TAKY dosáhnout?

V tomto článku jsem pro Vás sepsala 9 jednoduchých kroků, čemu se na cestě za (nejen) podnikatelskou svobodou věnovat.

Virtuální asistence je samozřejmě velmi lákavý obor, ale příprava se podceňuje. Naoko to vypadá totiž jednoduše. Ale i tak se spousta žen zastaví už na první kroku a skočí rovnou k pátému. Jako první je zajímá, kde najdou  klienty a zakázky. Ale to je chyba chtít si tohle odpovědět ještě předtím, než si vůbec ujasní, co chtějí, proč to chtějí, co by chtějí nabízet, co vlastně umí a kdo je jejich klient/s kým chtějí spolupracovat, atd.

Tak se pojďme na těch 9 kroků podívat.

Jak začít s virtuální asistencí a co by sis rozhodně měla ujasnit ještě předtím, než začneš?

1. Najdi si své silné PROČ

Právě otázka PROČ je základním kamenem každého podnikání a dobře usazené PROČ Ti pomůže v náročných situacích i v začátcích.

2. Nabízej to, co UMÍŠ a JSI V TOM SKVĚLÁ

Nenabízej to, co neumíš, nebo Ti zatím moc nejde. Soustřeď se na to, v čem jsi dobrá. Například pokud se chceš věnovat copywritingu, neměla bys dělat tucet chyb v každém odstavci.

Víš, že existují asistentky, které pomáhají “pouze” s administrativou, správou kalendáře a telefonickou podporou?

A pokud nevíš, co bys právě ty mohla dělat a hodila by se Ti inspirace, stáhni si zdarma tento e-book o službách. Dozvíš se, jaké služby virtuální asistentka může nabízet a dostat za ně zaplaceno.

3. Ujasni si cenu za své služby

Nenastavuj si cenu podle konkurence, ani podle sousedovic Aničky. Cena by měla odrážet Tvé náklady, Tvé dovednosti, zkušenosti a samozřejmě i Tvůj zisk. Nepracujeme totiž jen kvůli pokrytí nákladů, ale pro takový život, jaký si přejeme. O kterém sníme.

A opravdu nemusíš pracovat za 120Kč/hod. NEMUSÍŠ! A ani by neměla…

Podnikej a buď šťastná!

4. Kdo je Tvůj ideální klient?

Kolik mu je? Co dělá? jaké je? Co ho baví? Jak nakupuje? Jaké jsou jeho hodnoty? Co dělá ve volném čase? Proč Tě potřebuje? Jak se cítí předtím, než využije Tvou službu? Jaké sítě používá? Kde jej potkáš? atd.
Strejda Google Ti ukáže spoustu návodů, jak si ujasnit ideálního klienta, tak si vyber ten, který Ti sedne nejvíce.

Ale jedno Ti napovím – odpověď “podnikatel ve věku 25-65” není správná 😉

5.  Věř si

Již znáš své proč, služby, které můžeš nabízet, svou cenu i svou hodnotu. Je rozdíl, jestli mluví s klientem sebevědomá žena, nebo žena bez sebedůvěry doufající, že jí dá kdokoli jakoukoli práci. Buď tvůrce svého života, ne oběť. Už tónem hlasu a energií, kterou vyzařuješ, děláš první dojem na potenciální klienty. Proto nepodceň to, jak se cítíš a zda si věříš. Nepodceň svou přípravu.

 

6. Prezentuj se tam, kde se Tvůj ideální klient nachází.

Nemá cenu snažit se prosadit na Twitteru, pokud tam Tvůj klient není. Používá Tvůj klient Linkedin, nebo Facebook? Potom buď tam. Komunikuj, propojuj se, pomáhej a vytvářej hodnotu. Nečekej, že něco dostaneš, aniž bys něco dala.

Své klienty můžeš ale oslňovat i na networkingových setkáních, konferencích, v cowo centrech. Na potenciálního klienta můžeš ale narazit kdekoli, třeba i v tramvaji. 🙂

Pokud nechceš být v online světě příliš vidět, prvně zvaž, zda tahle pozice je pro Tebe. Jedna z nevýhod je nutnost být online často, více o nevýhodách virtuální asistence si můžeš přečíst v tomto článku.

A ještě jedna rada k tomuto bodu: Neptej se, kde hledat klienty, dokud nevíš, KDO Tvůj ideální klient je. Neboť jakmile si ujasníš, kdo je Tvůj ideální klient, budeš vědět, co dělá a kde jej najít -> kde se prezentovat.

7. Komunikuj s pokorou, odvahou a radostí

Kvalitní klienti hledají kvalitní asistentky a těch je bohužel velmi málo.

Co dělá kvalitní asistentku kvalitní asistentkou?

Například důvěra.
Znalost procesu delegování.
Schopnosti naslouchat a ptát se.
Schopnost posoudit, zda má již dostatek informací k požadovanému úkolu, nebo ještě nějaké dopřesnění potřebuje.
Odvaha se nepřecenit, neboli když něco neumím, tak to řeknu a je to v pořádku.

8. Vyhledávej si informace.

Nejen kvůli tomu, že vyhledávání je jedna ze základních činností, co by každá virtuální asistentka rozhodně měla umět dobře, ale i proto, že podnikání a virtuální asistence se stále vyvíjí. Věnuj se uvedeným bodům opravdu do hloubky. Čím lépe se připravíš, tím lépe.

Virtuální asistence je totiž podnikání jako každé jiné. Je potřeba se na něj připravit. Neber to na lehkou váhu. Nemusíš čekat, až vše bude perfektní, ale spojuj se s lidmi, kteří již podnikají či dělají přímo virtuální asistenci, mají zkušenosti, od kterých se můžeš inspirovat a kteří Tě podpoří.

9. Virtuální asistentka by si měla být vědoma své hodnoty, kterou má a i té, kterou přináší svému klientovi. Potom přitáhne ty správné klienty, kteří TO vidí také.

Tak získala jsi alespoň představu, jak začít? Tento článek Ti pouze přibližuje základní kroky, čemu se při samostudiu věnovat, kudy se vydat a co rozhodně nepřeskočit.

Pokud by ses chtěla dozvědět více informací, ale nechceš vstupovat rovnou do klubu virtuálních asistentek, připravila jsem pro Tebe online kurz Staň se virtuální asistentkou.

V tomto kurzu najdeš 11 lekcí, videa, úkoly pro vyhledání vlastních odpovědí, 3 bonusové lekce a taky něco navíc. Tempo je na Tobě, začít můžeš kdykoli, kdy se to hodí Tobě… Věnovat se budeme podnikání, virtuální asistenci, ideálním službám i klientovi, ceně i právní stránce věci. Vše děláno tak, abys mohla získat povědomí, co to virtuální asistence je, nebo rovnou začít!

 

Měj se krásně a přeji hodně štěstí na Tvé cestě,

Darja

PS: Chceš do toho skočit rovnou a dostat všechny informace od A do Z pořádně do hloubky včetně mé individuální podpory? Potom je pro Tebe ideální Klub virtuálních asistentek.
V klubu se věnujeme mimo zmíněné i tématům sebeprezentace, legislativy, aplikace pro virtuální asistentky, jak si nastavit podnikání, aby Ti šlapalo dobře, kdy a jak si vyřídit živnostenský list, atd.  A samozřejmě ani stránku sebehodnoty a mindsetu  nevynecháme a podíváme se na to pořádně!

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019). Organizátorkou 1. konference virtuálních asistentek v Brně (14.9.2024).

 

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

7 důvodů, proč jsem nechtěla podnikat (a jak jsem je překonala)

7 důvodů, proč jsem nechtěla podnikat (a jak jsem je překonala)

7 Důvodů, Proč Jsem Nechtěla Podnikat (a Jak Jsem Je Překonala) Podnikání mě vždycky lákalo, ale začít na vlastní pěst bylo něco, co jsem dlouho odkládala. Možná se v mých důvodech najdeš i ty. Dnes ti prozradím sedm obav, které mě držely zpátky, a jak jsem se s nimi...

Osvědčení a Certifikáty: Jaká je Skutečná Hodnota?

Osvědčení a Certifikáty: Jaká je Skutečná Hodnota?

V podnikatelském světě, zejména v oboru virtuálních asistentek, se často setkáváme s pojmy jako osvědčení a certifikáty. Tyto "papírové odměny" jsou však více než jen formality – mohou být skutečným měřítkem profesionality a odbornosti. Tedy lépe řečeno MOHOU BÝT,...

Tvá motivace pro podnikání: Najdi sílu v Sobě

Tvá motivace pro podnikání: Najdi sílu v Sobě

Když přemýšlíme o motivaci pro podnikání, růst a změnu, často hledáme inspiraci venku. Porovnáváme se s ostatními, sledujeme úspěchy jiných a doufáme, že i nás čeká podobný příběh. Ale pravdou je, že ta největší motivace by měla vycházet z tebe samotné. Z tvé hodnoty,...

Web: lepší něco než nic? Nebo raději nic než něco?

Web: lepší něco než nic? Nebo raději nic než něco?

Téma tvorby webu se objevuje stále častěji a je důležité si uvědomit, že web není jen o tom, poskládat pár textů, přidat nějakou fotku a myslet si, že je hotovo. Ano, i já jsem tak kdysi začínala (psal se rok 2011), ale dnes už vím, že to, co fungovalo na začátku,...