by 14. 04. 2020Blog

Karanténa v ráji?

Bali. Pro hodně lidí je to vysněná destinace pro surfování, opalování, procházky rýžovými políčky a skvělé jídlo. Pro mě je vysněnou destinací také, ale spíše kvůli svému náboženství a lidem, kteří Vás vidí Srdcem a ne jen jako otevřené peněženky. Lidem, kteří se dělí o to, co mají, i když sami mají málo. Lidem, kteří se na Vás usmějí a vy máte pocit, že je vše v pořádku.

Přiletěli jsme na Bali

Je to 2 měsíce, kdy jsme na Bali přiletěli. Pandemická situace ještě nebyla tak pandemická, panika necloumala světem tak, jak cloumá teď a tak jsme bez přemýšlení o tom, co se může dít, s Mužem prostě odletěli.

Přílet probíhal v klidu, vyplnili jsme papíry, dostali zpět žlutá potvrzení, že jsme prošli testem a už si jen užívali toho, že jsme Doma. Tak se tady totiž cítíme – jako doma.

První dny jsme žádná omezení nepociťovali vůbec a když se nad tím teď zamýšlím, tak si myslím, že snad trvalo i více než měsíc, než se začala dělat vážnější omezení. Letadla stále přilétala, dokonce i ze zemí, která bych i já dávno zakázala :), obchody i restaurace byly otevřené jako běžně a ceremonie také probíhaly normálně. Už se alespoň objevovaly ale informace o rouškách a dezinfekcích. Přesto jsme dlouho netušili, jak na tom jsme, nebo budeme. Žili jsme si ve sladké nevědomosti a zároveň ale byli ve spojení s našimi rodinami v ČR i USA, neboť tam to za tu dobu nabralo na síle. Poslali jsme roušky, které už za pár dnů zakázali z Indonésie vyvážet a začali se rozhodovat, zda zůstat, nebo odletět.

Pamatuj, vesmír je ozvěnou tvých skutků a myšlenek. Dalajláma XIV.

Odletět zpět do ČR, nebo zůstat?

Hodně lidí odlétalo a Bali se vylidňovalo. Bylo to neskutečné a zažívali jsme úplně opačný pocit, než když jsme přijeli – to jsme zažívali šok, jak velmi se promění milované místo rozvojem a turismem. A teď? Prázdno. Silnice byly tak na 20% běžné dopravy, poprvé jsem potkávala více místních než turistů a to jsem ještě netušila, že tu brzy bude ještě prázdněji.

I někteří naši přátelé odlétali domů k rodinám a blíž ke kvalitní zdravotní péči. Snažili se chytit letenky, které letecké společnosti rušily z hodiny na hodinu, často těsně před odletem, a k vracení peněz se až tak rychle neměli. Bylo naprosto běžné, že cesta trvala 40 a více hodin. Když letím 20-25 hodin, je to na mě až až a teď bych měla letět i s přestupy 40 hodin? 50? 60? Letět v letadle s lidmi, o kterých nevím, kde byli, přestupovat letišti s čekacím dobou třeba 10-15 hodin se stovkami lidí, v chaosu a spěchu, doufat, že všichni budou zodpovědní jako my – s dezinfekcí, hygienou i rouškou?

Při letu moje tělo vždy dostane zabrat. Bývám unavená, dehydratovaná a často se u mě i projeví rýma a teplota. Rozhodnutí odletět do ČR se nám zdálo být šílené rozhodnutí. Stejně jako to zůstat tady, neboť jsme nevěděli, na jak dlouho tady můžeme být “zaseklí”. Co nám ale zbývá? Jaké řešení je to správné?

Na druhou stranu, když bychom zůstali na Bali, máme tu zázemí vlastního domečku se zahradou a bazénem. Neustálý přístup k ovoci. Naši “domácí” se o nás vždy krásně starají. Když zůstaneme v karanténě tady, užijeme si sluníčka, zahrady, vody, pohody a k tomu můžeme dále v pohodě pracovat.

Navíc tím, že na Bali převažuje hinduismus, je místní atmosféra opravdu pohodovější. Lidé ví, že i když umřou, tak se narodí znovu, tak proč panikařit. 🙂 A možná právě to dělalo takový velký rozdíl v tom, jak to lidé prožívaly, než jako se k nám dostávalo třeba z ČR.

Pokud bychom se rozhodli letět do ČR, bude tam zima, stres, vše zavřeno a my nemáme ani kde pořádně bydlet, neboť při našich přesunech byt pouštíme.

Rozhodli jsme se. Správně?

Zvažovali jsme naše rozhodnutí opravdu z různých úhlů včetně toho, co nás čeká. A rozhodli jsme se zůstat. I když nevíme, jak dlouho zde zůstaneme “zaseklí”. Ale upřímně – zaseklí na Bali? V teple, v místě, kde to milujeme a cítíme se v klidu i podpoře tohoto místa? JO! 🙂

A tak zůstáváme otevření tomu, co se má stát. Nikdo nevíme, co bude. Měli jsme odlétat 21. dubna, to již víme, že se nestane, takže jsme sami zvědaví, kam se celá situace posune a kdy se my podíváme za rodinou a přáteli do Česka. Nejdůležitější je ale zdraví a vnitřní klid a o ten pečujeme stejně poctivě jako o hygienu a roušky. Protože dezinfekce ani roušky nejsou víc, než naše duševní hygiena. 

 

Přeci jen nám ale něco chybělo…

Jediné, co nám v aktuální situaci opravdu chybělo, byl průvod Ogoh-Ogoh, který předchází velmi důležitému místnímu svátku Nyepi Day neboli Dni Ticha. Průvod (a oslava nadcházejícího nového balijského roku) byl zrušen právě kvůli nemožnosti se setkávat. A musím říct, že ty bubny, pohyb a průvod mýtickým démonů nám opravdu chyběly a byl cítit rozdíl…

Fotky jsou z loňského roku, kdy jsme si s partnerem průvod Ogoh-Ogoh užili poprvé a pořádně.

Přeji nám hodně zdraví a pohody v tomto čase, kdy potřebujeme více klidu a pocitu spolu, než kdy dříve.

Darja

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019).

 

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace je jako náš kouzelný klíč, který nám otevírá dveře k lepšímu, šťastnějšímu a efektivnějšímu podnikání. Automatizace nám pomáhá ušetřit čas, peníze, energii a občas i nervy 😉. Automatizace nám pomáhá zvládnout více práce, zvýšit kvalitu, snížit chyby a...

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Jako virtuální asistentky pracujete z místa, které si samy vyberete. Může to být Váš domov, kavárna, knihovna nebo jiné místo, kde se cítíte pohodlně a kde máte dostatek klidu a soukromí. Nebo naopak více ruchu, pokud se Vám v něm pracuje lépe. 😉 Důležité je, abyste...

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Hledáš a nedaří se Ti najít? Odepisuješ na inzeráty, odesíláš e-maily a nic? Ptáš se, čím to je a co děláš špatně?Je to cenou? Je to konkurencí? Je to přeplněným trhem? Nebo že nejsi dost zkušená? Když za mnou Ženy přijdou s touto otázkou, ptám se jich jako první - a...

Kdo je to šťastná Žena?

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...