fbpx

by 14. 04. 2020Blog

Karanténa v ráji?

Bali. Pro hodně lidí je to vysněná destinace pro surfování, opalování, procházky rýžovými políčky a skvělé jídlo. Pro mě je vysněnou destinací také, ale spíše kvůli svému náboženství a lidem, kteří Vás vidí Srdcem a ne jen jako otevřené peněženky. Lidem, kteří se dělí o to, co mají, i když sami mají málo. Lidem, kteří se na Vás usmějí a vy máte pocit, že je vše v pořádku.

Přiletěli jsme na Bali

Je to 2 měsíce, kdy jsme na Bali přiletěli. Pandemická situace ještě nebyla tak pandemická, panika necloumala světem tak, jak cloumá teď a tak jsme bez přemýšlení o tom, co se může dít, s Mužem prostě odletěli.

Přílet probíhal v klidu, vyplnili jsme papíry, dostali zpět žlutá potvrzení, že jsme prošli testem a už si jen užívali toho, že jsme Doma. Tak se tady totiž cítíme – jako doma.

První dny jsme žádná omezení nepociťovali vůbec a když se nad tím teď zamýšlím, tak si myslím, že snad trvalo i více než měsíc, než se začala dělat vážnější omezení. Letadla stále přilétala, dokonce i ze zemí, která bych i já dávno zakázala :), obchody i restaurace byly otevřené jako běžně a ceremonie také probíhaly normálně. Už se alespoň objevovaly ale informace o rouškách a dezinfekcích. Přesto jsme dlouho netušili, jak na tom jsme, nebo budeme. Žili jsme si ve sladké nevědomosti a zároveň ale byli ve spojení s našimi rodinami v ČR i USA, neboť tam to za tu dobu nabralo na síle. Poslali jsme roušky, které už za pár dnů zakázali z Indonésie vyvážet a začali se rozhodovat, zda zůstat, nebo odletět.

Pamatuj, vesmír je ozvěnou tvých skutků a myšlenek. Dalajláma XIV.

Odletět zpět do ČR, nebo zůstat?

Hodně lidí odlétalo a Bali se vylidňovalo. Bylo to neskutečné a zažívali jsme úplně opačný pocit, než když jsme přijeli – to jsme zažívali šok, jak velmi se promění milované místo rozvojem a turismem. A teď? Prázdno. Silnice byly tak na 20% běžné dopravy, poprvé jsem potkávala více místních než turistů a to jsem ještě netušila, že tu brzy bude ještě prázdněji.

I někteří naši přátelé odlétali domů k rodinám a blíž ke kvalitní zdravotní péči. Snažili se chytit letenky, které letecké společnosti rušily z hodiny na hodinu, často těsně před odletem, a k vracení peněz se až tak rychle neměli. Bylo naprosto běžné, že cesta trvala 40 a více hodin. Když letím 20-25 hodin, je to na mě až až a teď bych měla letět i s přestupy 40 hodin? 50? 60? Letět v letadle s lidmi, o kterých nevím, kde byli, přestupovat letišti s čekacím dobou třeba 10-15 hodin se stovkami lidí, v chaosu a spěchu, doufat, že všichni budou zodpovědní jako my – s dezinfekcí, hygienou i rouškou?

Při letu moje tělo vždy dostane zabrat. Bývám unavená, dehydratovaná a často se u mě i projeví rýma a teplota. Rozhodnutí odletět do ČR se nám zdálo být šílené rozhodnutí. Stejně jako to zůstat tady, neboť jsme nevěděli, na jak dlouho tady můžeme být “zaseklí”. Co nám ale zbývá? Jaké řešení je to správné?

Na druhou stranu, když bychom zůstali na Bali, máme tu zázemí vlastního domečku se zahradou a bazénem. Neustálý přístup k ovoci. Naši “domácí” se o nás vždy krásně starají. Když zůstaneme v karanténě tady, užijeme si sluníčka, zahrady, vody, pohody a k tomu můžeme dále v pohodě pracovat.

Navíc tím, že na Bali převažuje hinduismus, je místní atmosféra opravdu pohodovější. Lidé ví, že i když umřou, tak se narodí znovu, tak proč panikařit. 🙂 A možná právě to dělalo takový velký rozdíl v tom, jak to lidé prožívaly, než jako se k nám dostávalo třeba z ČR.

Pokud bychom se rozhodli letět do ČR, bude tam zima, stres, vše zavřeno a my nemáme ani kde pořádně bydlet, neboť při našich přesunech byt pouštíme.

Rozhodli jsme se. Správně?

Zvažovali jsme naše rozhodnutí opravdu z různých úhlů včetně toho, co nás čeká. A rozhodli jsme se zůstat. I když nevíme, jak dlouho zde zůstaneme “zaseklí”. Ale upřímně – zaseklí na Bali? V teple, v místě, kde to milujeme a cítíme se v klidu i podpoře tohoto místa? JO! 🙂

A tak zůstáváme otevření tomu, co se má stát. Nikdo nevíme, co bude. Měli jsme odlétat 21. dubna, to již víme, že se nestane, takže jsme sami zvědaví, kam se celá situace posune a kdy se my podíváme za rodinou a přáteli do Česka. Nejdůležitější je ale zdraví a vnitřní klid a o ten pečujeme stejně poctivě jako o hygienu a roušky. Protože dezinfekce ani roušky nejsou víc, než naše duševní hygiena. 

 

Přeci jen nám ale něco chybělo…

Jediné, co nám v aktuální situaci opravdu chybělo, byl průvod Ogoh-Ogoh, který předchází velmi důležitému místnímu svátku Nyepi Day neboli Dni Ticha. Průvod (a oslava nadcházejícího nového balijského roku) byl zrušen právě kvůli nemožnosti se setkávat. A musím říct, že ty bubny, pohyb a průvod mýtickým démonů nám opravdu chyběly a byl cítit rozdíl…

Fotky jsou z loňského roku, kdy jsme si s partnerem průvod Ogoh-Ogoh užili poprvé a pořádně.

Přeji nám hodně zdraví a pohody v tomto čase, kdy potřebujeme více klidu a pocitu spolu, než kdy dříve.

Darja

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Mentorka virtuálních asistentek, zakladatelka týmu profesionálních asistentek Lektorum.cz

Vědomá Žena, digitální nomádka, praktikující Advaity a Dzogčhenu, online podnikatelka a průkopnice virtuální asistence v ČR.
Zamilovaná...

  • od r. 1985 do svých rodičů, Života a růžové barvy
  • od r. 1992 do počítačů
  • od r. 2006 do objevování toho Kdo jsme
  • od r. 2009 do virtuální asistence
  • od r. 2013 do Bali, angličtiny a digitálního nomádění
  • od r. 2015 do amerického přítele, který se od r. 2017 stal také digitálním nomádem

Zakladatelka 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání,  autorka unikátního vzdělávání virtuálních asistentek "Šťastná virtuální asistentka" (2019) a e-booku "Jaké služby nabízet a dostat za ně zaplaceno?" (2019).

Další články, které by Tě mohly zajímat...

Virtuální asistentka jako OSVČ? II.

Virtuální asistentka jako OSVČ? II.

Přečti si II. díl článku o způsobu práce virtuální asistentky! Tentokrát se podíváme, co obnáší být VA jako OSVČ, jak se liší způsob myšlení, nebo na kolik tě taková živnost měsíčně vyjde? První díl, kde jsme si rozebraly virtuální asistentku jako zaměstnance najdeš...

Proč nejčastěji virtuální asistentky neuspějí?

Proč nejčastěji virtuální asistentky neuspějí?

Už to budou 3 roky, kdy jsem obklopena úžasnými ženami z oboru virtuální asistence. Možná i ty jsi jedna z těch, která je ve skupině od samého počátku. A celou tu dobu sleduji nejen vývoj oboru jako takového, jeho oblibu (ano, opravdu se nám povedlo z "podceňované...

A co chceš opravdu Ty?

A co chceš opravdu Ty?

A co chceš opravdu Ty?Často se setkáváme s tím, že nás někdo inspiruje a není se čemu divit. Tolik inspirativních příběhů kolem nás, takže když se začneme ještě srovnávat, cítit, že my nic takového nedokázali, nebo se cítit méněhodnotné, protože MY TOLIK JEŠTĚ...

Jak mi angličtina pomohla splnit sny

Jak mi angličtina pomohla splnit sny

VideoRozhovor s Nina EnglishJako virtuální asistentka jsem prvních 5 let nemluvila anglicky. A nevadilo mi to, neboť jsem ani netušila, že by to mohl, či měl být problém. A tak prostě nebyl. Bylo mi jasné, když tuto dovednost nenabízím, tak když ji někdo bude...