fbpx

Strašák jménem cenotvorba?

by 29. 07. 2021Blog

Není dobré virtuální asistentky, freelancera nebo podnikatele, který by se nezamýšlel, jestli jsou ceny, za které prodává svoje služby, adekvátní. Posuň se v oblasti cenotvorby o kousek dál a podívejme se společně, jak tento zdánlivý strašák zkrotit.

Pochyby jsou pro amatéry?

Říkáš si, že když váháš a zpochybňuješ to, za jakou částku pracuješ, tak se řadíš k dlouhé řadě amatérů? Jak jsme si řekli v úvodu, je tomu právě naopak. Tím, že vyhodnocuješ své pocity, snažíš se vidět a naladit se na svoji hodnotu – tím právě ukazuješ, že chceš být ve své činnosti autentická a přemýšlíš o tom, co děláš. A to rozhodně není definice amatéra. Totiž pokud na sobě a svých omezujících vzorcích zapracuješ a najdeš si ceny, které s tebou souzní, budou s tebou na jedné vlně také všichni tví klienti. Není totiž lepší reklamy, než sebevědomá žena, která stojí ve své síle a za tím, co říká.

Necítíš, že například sazba 200 Kč za hodinu je pro tebe důstojná, ale chceš spíš vyhovět svému potenciálnímu klientovi? Možná projekt získáš, ale ty pocity, které jsi do své ceny dala se ti vrátí jako bumerang v průběhu celé spolupráce. Proto za to stojí dát si čas sama sobě a zapřemýšlet nad tím, jaká hodinová sazba je pro tebe ta správná. Odměnou ti pak budou pěkné spolupráce, které vycházejí z rovnosti tebe a klienta.

Co vše ve tvé hodinové sazbě má být

 

Pojďme se podívat na cenu z praktického pohledu. Do své hodinovky bys měla započítat následující:

  • svoje vzdělání a dosud nabyté zkušenosti
  • náklady na administrativu (odepisování na e-maily, úvodní konzultace zdarma)
  • svůj marketing – webové stránky, sociální sítě, psaní článků,…
  • odvody – daně, sociální a zdravotní, případně DPH

A samozřejmě výsledná cena má reflektovat tvé životní náklady a tvoření si finančních rezerv.

chyby virtuálních asistentek

Pár tipů, které Tě navedou

Pokud tě téma cenotvorby zajímá více do hloubky, mám pro tebe pár doporučení na další studium. V Klubu virtuálních asistentek máme celou 5. lekci s názvem Cena, hodnota a peníze. V této lekci si ukazujeme nejen praktické rady, jak svoji odměnu vypočítat, ale také v ní najdeš přesah a můžeš nahlédnout na svá přesvědčení či vzorce, které ti můžou bránit nejen v nastavení své ceny.

Dalším doporučením je kalkulačka hodinové sazby od marketingové čarodějnice Madly Čevelové. Tady si můžeš do své hodinové sazby započítat všechny položky, které se týkají tvého rozpočtu. Zároveň doporučuji mrknout i na její blog, kde najdeš mnoho inspirativních článků, které téma marketingu rovněž přesahují.

 

Jak téma cenotvorby vnímáš? Daří se ti zpracovávat různé nefunkční přesvědčení?
Napiš mi na darja@stastnava.cz

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Mentorka virtuálních asistentek, zakladatelka týmu profesionálních asistentek Lektorum.cz

Vědomá Žena, digitální nomádka, praktikující Advaity a Dzogčhenu, online podnikatelka a průkopnice virtuální asistence v ČR. Propagátorka Štěstí v Životě i v podnikání žijící na Bali.
Zamilovaná...

  • od r. 1985 do svých rodičů, Života a růžové barvy
  • od r. 1988 do vědomého pohybu, jógy a tance
  • od r. 1990 do meditování a zpěvu manter
  • od r. 2006 do objevování toho Kdo jsme skrze Atmavičáru a vědomý Dech
  • od r. 2009 do virtuální asistence a online podnikání
  • od r. 2013 do Bali, angličtiny a digitálního nomádění

Zakladatelka 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a autorka:

Další články, které by Tě mohly zajímat...

Rok na Bali – díky online podnikání i Co-vidu

Rok na Bali – díky online podnikání i Co-vidu

Byl to rok, kdy se mnou Nikol z projektu Nomádky na cestách natáčela podcast. V té době jsem zrovna byla v ČR na pár dnů mezi návštěvou rodiny na Floridě a odletem na milované Bali, kde byl plán jasný: 2 měsíce balijského užívání a načerpání sil a návrat do českého...

Virtuální asistentka jako OSVČ? II.

Virtuální asistentka jako OSVČ? II.

Přečti si II. díl článku o způsobu práce virtuální asistentky! Tentokrát se podíváme, co obnáší být VA jako OSVČ, jak se liší způsob myšlení, nebo na kolik tě taková živnost měsíčně vyjde? První díl, kde jsme si rozebraly virtuální asistentku jako zaměstnance najdeš...

Proč nejčastěji virtuální asistentky neuspějí?

Proč nejčastěji virtuální asistentky neuspějí?

Už to budou 3 roky, kdy jsem obklopena úžasnými ženami z oboru virtuální asistence. Možná i ty jsi jedna z těch, která je ve skupině od samého počátku. A celou tu dobu sleduji nejen vývoj oboru jako takového, jeho oblibu (ano, opravdu se nám povedlo z "podceňované...