fbpx

Strašák jménem cenotvorba?

by 29. 07. 2021Blog

Není dobré virtuální asistentky, freelancera nebo podnikatele, který by se nezamýšlel, jestli jsou ceny, za které prodává svoje služby, adekvátní. Posuň se v oblasti cenotvorby o kousek dál a podívejme se společně, jak tento zdánlivý strašák zkrotit.

Pochyby jsou pro amatéry?

Říkáš si, že když váháš a zpochybňuješ to, za jakou částku pracuješ, tak se řadíš k dlouhé řadě amatérů? Jak jsme si řekli v úvodu, je tomu právě naopak. Tím, že vyhodnocuješ své pocity, snažíš se vidět a naladit se na svoji hodnotu – tím právě ukazuješ, že chceš být ve své činnosti autentická a přemýšlíš o tom, co děláš. A to rozhodně není definice amatéra. Totiž pokud na sobě a svých omezujících vzorcích zapracuješ a najdeš si ceny, které s tebou souzní, budou s tebou na jedné vlně také všichni tví klienti. Není totiž lepší reklamy, než sebevědomá žena, která stojí ve své síle a za tím, co říká.

Necítíš, že například sazba 200 Kč za hodinu je pro tebe důstojná, ale chceš spíš vyhovět svému potenciálnímu klientovi? Možná projekt získáš, ale ty pocity, které jsi do své ceny dala se ti vrátí jako bumerang v průběhu celé spolupráce. Proto za to stojí dát si čas sama sobě a zapřemýšlet nad tím, jaká hodinová sazba je pro tebe ta správná. Odměnou ti pak budou pěkné spolupráce, které vycházejí z rovnosti tebe a klienta.

Co vše ve tvé hodinové sazbě má být

 

Pojďme se podívat na cenu z praktického pohledu. Do své hodinovky bys měla započítat následující:

  • svoje vzdělání a dosud nabyté zkušenosti
  • náklady na administrativu (odepisování na e-maily, úvodní konzultace zdarma)
  • svůj marketing – webové stránky, sociální sítě, psaní článků,…
  • odvody – daně, sociální a zdravotní, případně DPH

A samozřejmě výsledná cena má reflektovat tvé životní náklady a tvoření si finančních rezerv.

chyby virtuálních asistentek

Pár tipů, které Tě navedou

Pokud tě téma cenotvorby zajímá více do hloubky, mám pro tebe pár doporučení na další studium. V Klubu virtuálních asistentek máme celou 5. lekci s názvem Cena, hodnota a peníze. V této lekci si ukazujeme nejen praktické rady, jak svoji odměnu vypočítat, ale také v ní najdeš přesah a můžeš nahlédnout na svá přesvědčení či vzorce, které ti můžou bránit nejen v nastavení své ceny.

Dalším doporučením je kalkulačka hodinové sazby od marketingové čarodějnice Madly Čevelové. Tady si můžeš do své hodinové sazby započítat všechny položky, které se týkají tvého rozpočtu. Zároveň doporučuji mrknout i na její blog, kde najdeš mnoho inspirativních článků, které téma marketingu rovněž přesahují.

 

Jak téma cenotvorby vnímáš? Daří se ti zpracovávat různé nefunkční přesvědčení?
Napiš mi na darja@stastnava.cz

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019).

 

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Kdo je to šťastná Žena?

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...

Hovory s VA – Aneta Včelouchová

Hovory s VA – Aneta Včelouchová

Vítám Tě u projektu "HOVORY S VA" - pro inspiraci, pro motivaci. Dnes se Ti představí Anet - úžasná Žena následující své životní hodnoty, Správná účetní a certifikovaná virtuální asistentka.Jméno: Aneta VČELOUCHOVÁEkonomka, finanční asistentka a účetní LinkedIn profil...

Co mi 3 roky nejvíce chybělo na Bali?

Co mi 3 roky nejvíce chybělo na Bali?

Jela jsem sem na 2 měsíce, zůstala zde více než 3 roky. Splněný sen? Pro někoho možná ano, pro mě teda rozhodně! A přesto mi tu pár věcí chybělo (pominu samozřejmě rodiče a nejbližší...). Které to jsou? Tak to s Vámi budu hned ráda sdílet... 1. JídloSvíčková. Ach jo....

3 nejčastější iluze začínajících VA

3 nejčastější iluze začínajících VA

Vše co čteme, slyšíme, pozorujeme, to nás ovlivňuje. Naše myšlení, naše názory, naše pocity. Ale ne vždy je to k tomu dobrému. Někdy si díky tomu nastavíme i spoustu iluzí a právě s těmi momentálně nejčastějšími Vás chci seznámit v tomto blogovém článku.1. Nejsi žádná...