fbpx

Strašák jménem cenotvorba?

by 29. 07. 2021Blog

Není dobré virtuální asistentky, freelancera nebo podnikatele, který by se nezamýšlel, jestli jsou ceny, za které prodává svoje služby, adekvátní. Posuň se v oblasti cenotvorby o kousek dál a podívejme se společně, jak tento zdánlivý strašák zkrotit.

Pochyby jsou pro amatéry?

Říkáš si, že když váháš a zpochybňuješ to, za jakou částku pracuješ, tak se řadíš k dlouhé řadě amatérů? Jak jsme si řekli v úvodu, je tomu právě naopak. Tím, že vyhodnocuješ své pocity, snažíš se vidět a naladit se na svoji hodnotu – tím právě ukazuješ, že chceš být ve své činnosti autentická a přemýšlíš o tom, co děláš. A to rozhodně není definice amatéra. Totiž pokud na sobě a svých omezujících vzorcích zapracuješ a najdeš si ceny, které s tebou souzní, budou s tebou na jedné vlně také všichni tví klienti. Není totiž lepší reklamy, než sebevědomá žena, která stojí ve své síle a za tím, co říká.

Necítíš, že například sazba 200 Kč za hodinu je pro tebe důstojná, ale chceš spíš vyhovět svému potenciálnímu klientovi? Možná projekt získáš, ale ty pocity, které jsi do své ceny dala se ti vrátí jako bumerang v průběhu celé spolupráce. Proto za to stojí dát si čas sama sobě a zapřemýšlet nad tím, jaká hodinová sazba je pro tebe ta správná. Odměnou ti pak budou pěkné spolupráce, které vycházejí z rovnosti tebe a klienta.

Co vše ve tvé hodinové sazbě má být

 

Pojďme se podívat na cenu z praktického pohledu. Do své hodinovky bys měla započítat následující:

  • svoje vzdělání a dosud nabyté zkušenosti
  • náklady na administrativu (odepisování na e-maily, úvodní konzultace zdarma)
  • svůj marketing – webové stránky, sociální sítě, psaní článků,…
  • odvody – daně, sociální a zdravotní, případně DPH

A samozřejmě výsledná cena má reflektovat tvé životní náklady a tvoření si finančních rezerv.

chyby virtuálních asistentek

Pár tipů, které Tě navedou

Pokud tě téma cenotvorby zajímá více do hloubky, mám pro tebe pár doporučení na další studium. V Klubu virtuálních asistentek máme celou 5. lekci s názvem Cena, hodnota a peníze. V této lekci si ukazujeme nejen praktické rady, jak svoji odměnu vypočítat, ale také v ní najdeš přesah a můžeš nahlédnout na svá přesvědčení či vzorce, které ti můžou bránit nejen v nastavení své ceny.

Dalším doporučením je kalkulačka hodinové sazby od marketingové čarodějnice Madly Čevelové. Tady si můžeš do své hodinové sazby započítat všechny položky, které se týkají tvého rozpočtu. Zároveň doporučuji mrknout i na její blog, kde najdeš mnoho inspirativních článků, které téma marketingu rovněž přesahují.

 

Jak téma cenotvorby vnímáš? Daří se ti zpracovávat různé nefunkční přesvědčení?
Napiš mi na darja@stastnava.cz

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

2009 - začínám pracovat jako VA s pocitem, že nic neumím
2011/2012 - absolvuji roční intenzivní projekt MPŽ zaměřený na vybudování stabilního a úspěšného podnikání, s podporou spousty skvělých odborníků jako je Madla Čevelová, Martin Dokoupil, Janko Polák, Barbora Nádvorníková/Zemanová, atd.
2013 - odcházím ze zaměstnání plně se věnovat virtuální asistenci
2016 - poprvé mám zaplněnou svou kapacitu a odmítám klienty. Jen se ptám, co dál?
2017 - spouštím komunitu virtuálních asistentek, začínám budovat vlastní tým asistentek a propojovat klienty s jejich novými asistentkami

Poté se již více a více věnuji tvorbě vzdělávacích programů pro virtuální asistentky, rozšiřuji nabídku mentoringu, spouštím Členský Klub pro VA (2019) s intenzivním vzděláváním i skupinovými mastermindy. Vše propojuji s vědomým životem, spojením se Srdcem a všemi zkušenostmi, kterými jsem sama prošla a procházím i nadále. Inspirovat se můžete například na webu www.dychamespolu.cz.

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč dělat to, co Tě nebaví, jenom proto, že to umíš, když můžeš dělat to, co nejen umíš, ale také Tě baví? Stále se setkávám s tou samou situací a tak jsem se rozhodla toto téma znovu otevřít. Ženy se mě opakovaně ptají: "Jaké služby bych měla umět, abych se stala...

„Věřit si bezpodmínečně.“

„Věřit si bezpodmínečně.“

Nedávno jsem objevila v báječném malém knihkupectví, kam chodím nasávat tu správnou filozofickou atmosféru a dýchat vůni knih, inspirativní knihu o těle. A protože patřím mezi „dinosaury“, kteří si raději, než do kláves moderního počítače rádi napíšou pár poznámek a...

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

Pokud chceš začít podnikat, musíš do toho jít naplno, nebo vůbec. Počítej se vším, co podnikání obnáší - úřady, nabídka a prodej svých služeb, vlastní prezentace, time management, spolehlivost, komunikace, vlastní hodnota, cena služeb, odmítání potenciálních klientů,...

Jsi dostatečně unikátní?!

Jsi dostatečně unikátní?!

Být unikátní. Občas jakoby se s tímto slovem roztrhl pytel. Být unikátní. Co to pro Tebe znamená? Co to v Tobě vyvolá, když slyšíš, že bys měla být unikátní, nebo naopak že nejsi dost unikátní? Často tím může vznikat tlak, pocit, že nejsme dost, že bychom měly být...