Vítám Vás u projektu “HOVORY S VA”, které pro Vás nyní budeme pravidelně zveřejňovat. Pro inspiraci, pro motivaci, možná i pro budoucí spolupráci, pokud hledáte pravou ruku. A jako první samozřejmě musíme zveřejnit rozhovor se zakladatelkou projektu “ŠŤASTNÁ VIRTUÁLNÍ ASISTENTKA”. Tak se usaďte a užijte si tyto řádky…

Hovory s VA – Darja Janíčková

20.12.2022

Jméno: Darja Janíčková
Mentorka virtuálních asistentek, průvodkyně Žen ke šťastnému životu
Web: www.stastnava.cz, www.lektorum.cz
Kontakt: darja@stastnava.cz

Co Tě přivedlo k virtuální asistenci? Pamatuješ si i to, jak ses s tímto pojmem setkala poprvé?

Přála jsem si přinášet světu něco víc, než co jsem v té době dělala v zaměstnání. Přála jsem si dělat něco s přesahem.

V té době jsem již jezdila na meditační a seberozvojové retreaty k mé spirituální Učitelce  Sofii K. Sarras (www.kalyani.cz) a o to více, jak se můj život měnil, jsem chtěla být i ve svém životě šťastnější, ale i o zprostředkovat jiným.
S pojmem virtuální asistence jsem se ale setkala až kolem roku 2012-2013, do té doby jsem o tom vůbec netušila.

Dělej to, co Tě dělá šťastnou, a dělej to často.

Co pro Tebe na začátku bylo nejvíce náročné?

Teď zpětně vidím, že neznalost, nedostatek informací, nikdo kolem s podobnými zkušenostmi, které jsem potřebovala. Byl rok 2009 a hodně jsem v tom plavala, neměla jsem kolem Sebe žádné “online vzory” :), u nás to ještě nebylo, anglicky jsem neuměla, takže jsem ani nenarazila na tyto informace v angličtině. Vůbec jsem netušila, že něco takového existuje. Takže jsem začínala nabízet služby “za pár kaček” a brala to tak velmi dlouho, že to mám prostě pro radost a jako přivýdělek, ale nikdy nebudu schopna vydělat tolik, jako výplata v zaměstnání.

Co Ti nejvíce pomáhalo to překonat, projít tím?

Podpora mé mámy a blízkých přátel, kteří ve mně viděli tu hodnotu, potom dělat ty služby a být v kontaktu s reálným klientem. Vidět a zažívat výsledky a dopady splněných úkolů. 🙂

“Ke svým nynější službám jsem se dostala skrze 8 let každodenní práce jako virtuální asistentka.”

Co bys z nynějšího pohledu zkušeností a celé své cesty udělala jinak

Více bych vyhledávala. Informace i lidi pro inspiraci, vzdělávání v oboru, případně od koho se to můžu naučit a dozvědět více. To mi velmi chybělo, jakmile jsem se potom v roce 2012 dostala do projektu pro rozvoj podnikání a již měla dostatek informací, tak to už byl potom prostě boom a rozlet! I když jsem samozřejmě ráda za cestu, že byla jaká byla, náročnější a bez informací, než to může být nyní, neboť právě díky tomu mohu nyní Ženy vzdělávat v rámci kurzů, Klubu i mentoringu.

Jaká byla Tvá největší motivace, aby to fungovalo? A je to stále stejné, nebo se motivace proměnila?

Krom toho, co jsem již psala zmínila, jedna z mých nejsilnějších motivací bylo brzké vstávání. Vždy se tomu směju a ráda to zmiňuji, protože se to zdá malicherné, ale to, co jsem zažívala každý den při vstávání a ráno při cestě do práce, pro mě bylo natolik stresující, že to pro mě bylo opravdu velmi motivující chtít to mít jinak. A dodnes za to děkuji. 🙂

Začínala jsi s virtuální asistencí postupně při zaměstnání? Pokud ano, jak dlouho Ti trvalo než ses mohla plně osamostatnit? A proč?

Ano, začínala jsem s asistencí v roce 2009, ale ze zaměstnání odcházela až na podzim 2013.

Stála jsi někdy během své cesty před rozhodnutím se nechat znovu zaměstnat/vrátit se k tomu, jak to bylo předtím?

No, někdy to bylo opravdu náročné, zvláště v době, kdy jsem nevydělávala ještě plný “plat” a zároveň procházela rozchodem partnerství po 5 letech vztahu, tak to byla občas výzva a zvažovala jsem to, zda by to nebylo lepší, jistější nechat se zaměstnat. Ale vzpomínka na vstávání, na nesvobodu v zaměstnání a podobné byla stále natolik motivující, že jsem raději zatla zuby, překročila komfortní zónu a začala se více promotovat a zjišťovat, jak lépe mohu komunikovat své služby. A povedlo se! 🙂

Kde a jak se Ti nejlépe pracuje?

Doma. I když mám tu svobodu pracovat z kavárny, z cowo center, prostě odkudkoli, nejlépe se mi prostě pracuje doma… kavárny i cowo centra mě rozptylují.

Co Ti nejvíce pomáhá odpočinout si od neustálého koukání do počítače?

Dávat si časté pauzy. Prošla jsem si obdobím, kdy jsem opravdu koukala hodiny a hodiny denně do PC a začala pociťovat velmi rychle na těle, nejen na očích, ty důsledky. Takže pauzy, hodně dýchání vědomého, kontakt s tělem, pít čistou vodu.

Stalo se Ti již, že jsi navázala spolupráci s klientem, ale hned při začátku jsi věděla, že to byla chyba a spolupráce nebude fungovat? Pokud ano, co bylo potom?

Ano, stalo… a po týdnu jsme se domluvili, že spolupráce není ono ani pro jednoho z nás a rozešli se v dobrém.

V čem vnímáš přesah své práce?

A’t už v šíření informací, proč je důležité delegování a zaměřovat se na to, co je pro nás podstatné a dělá nás šťastnými. Tak také v tom, jak je důležité mít udržitelné podnikání a proč se zabývat tématem “štěstí” více než milióny a pasivním příjmem.

Vnímáš, že na nynějším trhu virtuální asistence je něco “nakřivo”?

Jsou to spíše takové ty přirozené postoje, co jsem v každém oboru, např. ohledně podhodnocené ceny, ohledně kopírování druhých, ohledně využívání “méně zkušených” či to, že po pár měsících či po roce zkušeností se některé asistentky cítí být na místě lektorek a učitelek pro podnikání či virtuální asistenci. To, že někomu funguje podnikání pár měsíců či rok, ještě neznamená, že to má učit a předávat dál. K tomu je potřeba znát daleko více informací, ale především mít o pár let více zkušeností!

Co je pro Tebe  úspěch – úspěšné podnikání? Jaká podle Tebe je šťastná virtuální asistentka? 

Úspěch je pro mě být šťastná. Není to klišé, ale ať už máme nadbytek financí nebo fungující podnikání, pokud nejsme šťastní, není to podstatné a budeme se stále snažit získat víc a víc a napravovat skrze podnikání něco, co jsme přitom schopni změnit jen v Sobě. Úspěšná asistentka je pro mě ta, kterou naplňuje její podnikání, dělá to s láskou, ale zároveň se má i dostatečně ráda, aby odpočívala a zařídila si k tomu dostatek pečujícího a odpočívajícího času pro Sebe. Je to asistentka, která má srdcové klienty, dostává hezky zaplaceno a nepracuje na úkor Sebe a svého času.

Máš nějaké své oblíbené motto, které Tě provází podnikáním?

“Dělej to, co Tě dělá šťastnou, a dělej to často.”

Jaké služby nabízíš?

V tuto chvíli se zaměřuji na mentoring virtuálních asistentek a na propojování klientů s jejich ideálními virtuálními asistentkami.

Nabízíš je takto od začátku, nebo sis k nim hledala cestu postupně?

Dostala jsem se k nim přes 8 let práce jako virtuální asistentka.

Dělej to, co Tě dělá šťastnou, a to ostatní deleguj.

Co Tě nejvíce na Tvém online podnikání baví?

Že je to něco, kde mohu dělat to, co už umím, to vnímám jako totální pecku! Nemusíme se týdny a měsíce nic učit a pak se v tom zaučovat a pak teprve to nabízet, ale můžete dělat rovnou to, co už umíme a děláme to rády! A samozřejmě to, že to můžeme dělat odkudkoli. Takže momentálně na tyto otázky odpovídám z Bali… 🤩

Co bys poradila začínajícím virtuálním asistentkám?

Zjišťujte si iinformace, zapisujte si své nápady, rozhodnutí. Nenechávejte si to jen v hlavě v přemýšlení, ale dejte to na papír, ať to “vidíte”. Běžte krok za krokem, protože pokud ještě neznáte svou halvní motivaci a služby, tak nemá smysl se zabývat tím, kde najít klienty. To je ještě daleko před Vámi.. Běžte krok za krokem a pokud potřebujete podporu, můžete brouzdat na tomto webu nebo v komunitě VA, kde je podkladů už spousty. Seber odvahu, vem si tužku a papír a začni. Já Ti fandím!

Doufám, že se Vám rozhovor líbil a našly jste v něm pro Sebe inspiraci. Budeme rády za zpětnou vazbu na darja@stastnava.cz.

A již brzy se můžete těšit na rozhovor s další úžasnou virtuální asistentkou.

 

DARJA Janíčková

Vědomá Žena, vědomá podnikatelka, nomádka a šiřitelka Štěstí.
Tvůrkyně projektu Šťastná virtuální asistentka a Lektorům.cz, bývalá virtuální asistentka (od r. 2009) a mentorka online podnikatelek. Zakladatelka 1. a největší česko-slovenské komunity pro virtuální asistentky. Tvůrkyně kurzůKlubu pro virtuální asistentky.

Další články

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace je jako náš kouzelný klíč, který nám otevírá dveře k lepšímu, šťastnějšímu a efektivnějšímu podnikání. Automatizace nám pomáhá ušetřit čas, peníze, energii a občas i nervy 😉. Automatizace nám pomáhá zvládnout více práce, zvýšit kvalitu, snížit chyby a...

Přečíst si celý článek

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Jako virtuální asistentky pracujete z místa, které si samy vyberete. Může to být Váš domov, kavárna, knihovna nebo jiné místo, kde se cítíte pohodlně a kde máte dostatek klidu a soukromí. Nebo naopak více ruchu, pokud se Vám v něm pracuje lépe. 😉 Důležité je, abyste...

Přečíst si celý článek