fbpx

Rok na Bali – díky online podnikání i Co-vidu

by 7. 03. 2021Blog

Byl to rok, kdy se mnou Nikol z projektu Nomádky na cestách natáčela podcast. V té době jsem zrovna byla v ČR na pár dnů mezi návštěvou rodiny na Floridě a odletem na milované Bali, kde byl plán jasný: 2 měsíce balijského užívání a načerpání sil a návrat do českého léta. Léto v Evropět totiž miluju!

Ale jak to tak známe: chceš-li pobavit Boha, seznam jej se svými plány do budoucna. A tak znenadání se objevil “Co-vid” a po několika dnech padlo rozhodnutí: ZŮSTAT NA BALI.  Nikdo nevěděl, co se děje, ani co se bude dít. Ale pocit nejistoty tady na Bali, nebo v ČR? Nebylo moc o čem zvažovat. Jen to byl zvláštní pocit rozhodnout se a nevědět, zda blízké přátelé, či rodinu, uvidím třeba alespoň v tom stejném roce, nebo třeba až za pár let…

Před pár týdny to byl rok, kdy jsme na Bali s přítelem přiletěli. Plán byl 2 měsíce, plán byl zůstat ve stejném domečku jako v roce předchozím, protože na těch pár týdnů nemá smysl hledat něco nového.

A jak je to teď? Jaké to je nyní se dívat na ten rok zpětně?

 

 

Nejistota

 

Opravdu nezvykle dlouho mi trvalo přijmout, že situace je, jaká je a že se do ČR opravdu nemusím dostat dlouhou dobu. Abych to vysvětlila – dostat jsem se mohla, ale srovnání života tady a života v ČR, celé aktuální situace, přístupu k životu, přístupu lidí i lockdownu, tak moc nebylo o čem uvažovat. Místní vláda nám povolila prodlužovat víza (ťuk ťuk) a tak bylo možné zůstat.

Poprvé jsem začala vnímat nějaké smíření s dlouhodobým “zaseknutím” na Bali asi až v září. Na mě dosti nezvykle dlouhá doba. Ale také jsme procházeli všichni nezvykle novou situací, tak možná je to prostě přirozené…

 

Jiný přístup k životu

 

Celou situaci dost ulehčil přístup balijských obyvatel k životu obecně. Nejde vůbec o to, zda co-vidu věří, či ne. Zda se jej bojí, či ne. Ale žili dál. I když z 80% přišli o všechny příjmy, tak ŽILI dál. Dělali stále to nejlepší, stále s úsměvem a i s tím málem, co měli, se vždy rozdělili. A to je něco, co na balijcích nepřestávám milovat. To je něco, co bych přála, abychom se naučili VŠICHNI.

 

chyby virtuálních asistentek

Aktuální situace nám ukázala, kde jsou opravdu naše priority a co potřebujeme. Dále je ale na nás, zda jsme se nechali poučit, nebo dále jedeme v našem “vražedném” tempu. Nebo se vracíme do “normálu” pouze vyšší aktivitou, jen v online světě. Přitom možná právě to tempo nám dopomohlo právě tam, kde jsme…

Velmi si jich za jejich přístup vážím. I když se zde samozřejmě řeší ty stejné věci jako v ČR, také nás čas od času kontrolují, zda nosíme roušky, v některých místech Ti, kteří roušky nemají, musí dělat třeba kliky (v Indii se zase takhle dělají na ulic jógu 🙂 ), někde se dávají pokuty, o neustálém uzavírání a připravované vakcinaci ani nemluvě, ale pravdou je, že přítomnost sluníčka, moře, momentálně i dešťů, jelikož máme deštivou sezónu, možnost jíst čerstvé ovoce a pít kokos, tomu samozřejmě dodávají plusové body. A opravdu si představte, že kamkoli vejdete, najdete úsměv. I přesto všechno – pro někoho chudoba a chudáci lidé, pro někoho jednoduchý život projevovaný laskavostí a lidskostí na prvním místě.

 

proč virtuální asistentky neuspějí

Díky za online svět

A prakticky, právě i díky online podnikání jsem na Bali mohla zůstat a pracovat dál téměř stejně jako jsem byla zvyklá dříve.

Často se mě lidé ptají, co vlastně na tom Bali dělám. Já se vždy zastavím a nevím, co říct, chce se mi totiž jen říct – žiju, žiju svůj Život. A co děláte Vy?

Když jsem si kdysi přála jet na Bali (jezdím sem od roku 2013), neplánovala jsem to jako dovolenou pro Sebe, ale přesunutí života. Takže ať už Vaše každodenní rutina vypadá jakkoli, představte si jen, že ji přesunete do jiné země, ale jinak se nic nezmění, jen kulisy, případně časové pásmo (ano, to mi dává dodnes občas zabrat :-D)

 

Do života nám přichází takové situace, které nám pomůžou růst.

V předešlém odstavci jsem použila větu… “a pracovat dál téměř stejně…”

Co se změnilo?

 

Priority.

Před rokem se hodně lidí vyděsilo, někteří dříve, někteří později a tak chvíli opravdu fungovali tak, jakoby šlo o život. Začaly se objevovat více projevy lidskosti, pomoci, podpory… Ale co se dělo dál? Po chvíli to začalo opadávat a hodně věcí v online světě začalo gradovat. Kurzů je více než dříve, prodejů a propagací je všude více než dříve. Více než kdy dříve na Vás z jedné strany někdo mluví o tom, jak musíte být jedineční, jinak nejste dost… Na druhé straně, jak musíte mít dostatečné rezervy, jinak jste nezodpovědní, na třetí straně že musíte udělat svůj digi produkt a prodávat jej, jinak nebudete vydělávat,…

Na mě to celé ale zapůsobilo jinak. A vím, že i na spoustu z Vás. Celé to přineslo zamyšlení nad smyslem, nad etikou celého prodeje, nad hodnotami ve vlastním životě.

Co je pro Vás opravdu podstatné?

Kam směřujete?

Co to přináší Vám?

Jaký je obraz Vašeho “cíle”? Vašeho spokojeného já?

Najednou jsem znovu začala slyšet upracované Ženy, které padaly vyčerpáním, namísto času s rodinou ponocovaly s počítačem a klienty. A já se znovu zamýšlela nad tím, zda tohle je opravdu ten náš obraz úspěšného podnikání?

Jak je možné, že zkušené podnikatelky šíří svůj “busy” pracovní (denní i noční) život a ukazují to jako známku úspěchu? Opravdu jsme to jako lidé – či jako Ženy dotáhly sem? Tohle si pro Sebe přejeme? Tohle obdivujeme?

Mám jasno a podporuji Ženy v tom, kdo jsme

 

Mé vize jsou jiné. Mé vnímání světa jsou jiné a proto i nadále pokračuji v šíření pohledu na život a podnikání tak, jako mě to naučil Život…meditace…spojení se Sebou. Děkuji, že můžu být součástí smysluplných projektů (dychamespolu.cz, kalyani.cz) a ve spojení s Lidmi, kteří to MAJÍ STEJNĚ.

Občas se kouknu na ten chaos (je jedno v jakém státě) a zeptám se sama Sebe: opravdu si myslíme, že Ženy (a věřím, že nejen Ženy), které sice vydělávají vyšší částky, ale pracují po nocích, prezentují se jako zaneprázdněné, že toho mají hodně a tím tedy jako úspěšné, vnímají tak svou hodnotu, svou nepostradatelnost, opravdu si myslíte, že to je to, co nám na světě opravdu chybí? Opravdu je to to, co nás a “naše” děti posune v životě k srdečnosti, lidskosti a prožívání štěstí? OPRAVDU? Co když je i tohle téma, které nás tato doba má naučit? Co my si z toho bereme? Jak nasloucháme? A komu?

A tak jsem vděčná za každou jednu z Vás, která mi napíše, že to vnímá stejně a naopak hledá cestu jinou, než tu “na oko úspěšnou”. Protože tím se dostáváme znovu k té stejné a již známé otázce…

Co je to doopravdy úspěch? Co znamená úspěch pro Tebe?
Chceš-li sdílet svůj pohled, klidně mi napiš.

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Mentorka virtuálních asistentek, zakladatelka týmu profesionálních asistentek Lektorum.cz

Vědomá Žena, digitální nomádka, praktikující Advaity a Dzogčhenu, online podnikatelka a průkopnice virtuální asistence v ČR. Propagátorka Štěstí v Životě i v podnikání žijící na Bali.
Zamilovaná...

  • od r. 1985 do svých rodičů, Života a růžové barvy
  • od r. 1988 do vědomého pohybu, jógy a tance
  • od r. 1990 do meditování, zpěvu manter a "technologií"
  • od r. 2006 do objevování toho Kdo jsme skrze Atmavičáru a vědomý Dech (Duchovní Učitelka Sofie K. Sarras)
  • od r. 2009 do virtuální asistence a online podnikání
  • od r. 2013 do Bali, angličtiny, cestování a digitálního nomádění

Zakladatelka 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a autorka:

Ambasadorka katalogu #SpoluZaSny (2021)

Články, které by Tě mohly zajímat...

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

Pokud chceš začít podnikat, musíš do toho jít naplno, nebo vůbec. Počítej se vším, co podnikání obnáší - úřady, nabídka a prodej svých služeb, vlastní prezentace, time management, spolehlivost, komunikace, vlastní hodnota, cena služeb, odmítání potenciálních klientů,...

Jsi dostatečně unikátní?!

Jsi dostatečně unikátní?!

Být unikátní. Občas jakoby se s tímto slovem roztrhl pytel. Být unikátní. Co to pro Tebe znamená? Co to v Tobě vyvolá, když slyšíš, že bys měla být unikátní, nebo naopak že nejsi dost unikátní? Často tím může vznikat tlak, pocit, že nejsme dost, že bychom měly být...

Naše Komunita slaví 4 roky

Naše Komunita slaví 4 roky

28.10.2017 jsem se rozhodla po dlouhém uvažování a plánování založit na Facebooku komunitu virtuálních asistentek.Proč? Tak se vraťme trochu na začátek… Jak to celé začalo? Tehdy jsem virtuální asistenci dělala už 8 let, klienty jsem byla plně “vytížená” a měla tzv....

Strašák jménem cenotvorba?

Strašák jménem cenotvorba?

Není dobré virtuální asistentky, freelancera nebo podnikatele, který by se nezamýšlel, jestli jsou ceny, za které prodává svoje služby, adekvátní. Posuň se v oblasti cenotvorby o kousek dál a podívejme se společně, jak tento zdánlivý strašák zkrotit.Pochyby jsou pro...