Rok na Bali – díky online podnikání i Co-vidu

by 7. 03. 2021Blog

Byl to rok, kdy se mnou Nikol z projektu Nomádky na cestách natáčela podcast. V té době jsem zrovna byla v ČR na pár dnů mezi návštěvou rodiny na Floridě a odletem na milované Bali, kde byl plán jasný: 2 měsíce balijského užívání a načerpání sil a návrat do českého léta. Léto v Evropět totiž miluju!

Ale jak to tak známe: chceš-li pobavit Boha, seznam jej se svými plány do budoucna. A tak znenadání se objevil “Co-vid” a po několika dnech padlo rozhodnutí: ZŮSTAT NA BALI.  Nikdo nevěděl, co se děje, ani co se bude dít. Ale pocit nejistoty tady na Bali, nebo v ČR? Nebylo moc o čem zvažovat. Jen to byl zvláštní pocit rozhodnout se a nevědět, zda blízké přátelé, či rodinu, uvidím třeba alespoň v tom stejném roce, nebo třeba až za pár let…

Před pár týdny to byl rok, kdy jsme na Bali s přítelem přiletěli. Plán byl 2 měsíce, plán byl zůstat ve stejném domečku jako v roce předchozím, protože na těch pár týdnů nemá smysl hledat něco nového.

A jak je to teď? Jaké to je nyní se dívat na ten rok zpětně?

 

 

Nejistota

 

Opravdu nezvykle dlouho mi trvalo přijmout, že situace je, jaká je a že se do ČR opravdu nemusím dostat dlouhou dobu. Abych to vysvětlila – dostat jsem se mohla, ale srovnání života tady a života v ČR, celé aktuální situace, přístupu k životu, přístupu lidí i lockdownu, tak moc nebylo o čem uvažovat. Místní vláda nám povolila prodlužovat víza (ťuk ťuk) a tak bylo možné zůstat.

Poprvé jsem začala vnímat nějaké smíření s dlouhodobým “zaseknutím” na Bali asi až v září. Na mě dosti nezvykle dlouhá doba. Ale také jsme procházeli všichni nezvykle novou situací, tak možná je to prostě přirozené…

 

Jiný přístup k životu

 

Celou situaci dost ulehčil přístup balijských obyvatel k životu obecně. Nejde vůbec o to, zda co-vidu věří, či ne. Zda se jej bojí, či ne. Ale žili dál. I když z 80% přišli o všechny příjmy, tak ŽILI dál. Dělali stále to nejlepší, stále s úsměvem a i s tím málem, co měli, se vždy rozdělili. A to je něco, co na balijcích nepřestávám milovat. To je něco, co bych přála, abychom se naučili VŠICHNI.

 

chyby virtuálních asistentek

Aktuální situace nám ukázala, kde jsou opravdu naše priority a co potřebujeme. Dále je ale na nás, zda jsme se nechali poučit, nebo dále jedeme v našem “vražedném” tempu. Nebo se vracíme do “normálu” pouze vyšší aktivitou, jen v online světě. Přitom možná právě to tempo nám dopomohlo právě tam, kde jsme…

Velmi si jich za jejich přístup vážím. I když se zde samozřejmě řeší ty stejné věci jako v ČR, také nás čas od času kontrolují, zda nosíme roušky, v některých místech Ti, kteří roušky nemají, musí dělat třeba kliky (v Indii se zase takhle dělají na ulic jógu 🙂 ), někde se dávají pokuty, o neustálém uzavírání a připravované vakcinaci ani nemluvě, ale pravdou je, že přítomnost sluníčka, moře, momentálně i dešťů, jelikož máme deštivou sezónu, možnost jíst čerstvé ovoce a pít kokos, tomu samozřejmě dodávají plusové body. A opravdu si představte, že kamkoli vejdete, najdete úsměv. I přesto všechno – pro někoho chudoba a chudáci lidé, pro někoho jednoduchý život projevovaný laskavostí a lidskostí na prvním místě.

 

proč virtuální asistentky neuspějí

Díky za online svět

A prakticky, právě i díky online podnikání jsem na Bali mohla zůstat a pracovat dál téměř stejně jako jsem byla zvyklá dříve.

Často se mě lidé ptají, co vlastně na tom Bali dělám. Já se vždy zastavím a nevím, co říct, chce se mi totiž jen říct – žiju, žiju svůj Život. A co děláte Vy?

Když jsem si kdysi přála jet na Bali (jezdím sem od roku 2013), neplánovala jsem to jako dovolenou pro Sebe, ale přesunutí života. Takže ať už Vaše každodenní rutina vypadá jakkoli, představte si jen, že ji přesunete do jiné země, ale jinak se nic nezmění, jen kulisy, případně časové pásmo (ano, to mi dává dodnes občas zabrat :-D)

 

Do života nám přichází takové situace, které nám pomůžou růst.

V předešlém odstavci jsem použila větu… “a pracovat dál téměř stejně…”

Co se změnilo?

 

Priority.

Před rokem se hodně lidí vyděsilo, někteří dříve, někteří později a tak chvíli opravdu fungovali tak, jakoby šlo o život. Začaly se objevovat více projevy lidskosti, pomoci, podpory… Ale co se dělo dál? Po chvíli to začalo opadávat a hodně věcí v online světě začalo gradovat. Kurzů je více než dříve, prodejů a propagací je všude více než dříve. Více než kdy dříve na Vás z jedné strany někdo mluví o tom, jak musíte být jedineční, jinak nejste dost… Na druhé straně, jak musíte mít dostatečné rezervy, jinak jste nezodpovědní, na třetí straně že musíte udělat svůj digi produkt a prodávat jej, jinak nebudete vydělávat,…

Na mě to celé ale zapůsobilo jinak. A vím, že i na spoustu z Vás. Celé to přineslo zamyšlení nad smyslem, nad etikou celého prodeje, nad hodnotami ve vlastním životě.

Co je pro Vás opravdu podstatné?

Kam směřujete?

Co to přináší Vám?

Jaký je obraz Vašeho “cíle”? Vašeho spokojeného já?

Najednou jsem znovu začala slyšet upracované Ženy, které padaly vyčerpáním, namísto času s rodinou ponocovaly s počítačem a klienty. A já se znovu zamýšlela nad tím, zda tohle je opravdu ten náš obraz úspěšného podnikání?

Jak je možné, že zkušené podnikatelky šíří svůj “busy” pracovní (denní i noční) život a ukazují to jako známku úspěchu? Opravdu jsme to jako lidé – či jako Ženy dotáhly sem? Tohle si pro Sebe přejeme? Tohle obdivujeme?

Mám jasno a podporuji Ženy v tom, kdo jsme

 

Mé vize jsou jiné. Mé vnímání světa jsou jiné a proto i nadále pokračuji v šíření pohledu na život a podnikání tak, jako mě to naučil Život…meditace…spojení se Sebou. Děkuji, že můžu být součástí smysluplných projektů (dychamespolu.cz, kalyani.cz) a ve spojení s Lidmi, kteří to MAJÍ STEJNĚ.

Občas se kouknu na ten chaos (je jedno v jakém státě) a zeptám se sama Sebe: opravdu si myslíme, že Ženy (a věřím, že nejen Ženy), které sice vydělávají vyšší částky, ale pracují po nocích, prezentují se jako zaneprázdněné, že toho mají hodně a tím tedy jako úspěšné, vnímají tak svou hodnotu, svou nepostradatelnost, opravdu si myslíte, že to je to, co nám na světě opravdu chybí? Opravdu je to to, co nás a “naše” děti posune v životě k srdečnosti, lidskosti a prožívání štěstí? OPRAVDU? Co když je i tohle téma, které nás tato doba má naučit? Co my si z toho bereme? Jak nasloucháme? A komu?

A tak jsem vděčná za každou jednu z Vás, která mi napíše, že to vnímá stejně a naopak hledá cestu jinou, než tu “na oko úspěšnou”. Protože tím se dostáváme znovu k té stejné a již známé otázce…

Co je to doopravdy úspěch? Co znamená úspěch pro Tebe?
Chceš-li sdílet svůj pohled, klidně mi napiš.

Darja Janíčková

Darja Janíčková

Vědomá mentorka virtuálních asistentek, nomádka, průvodkyně Žen

Mou vášní je vědomý život a sebepoznávání a díky online podnikání jsem objevila svou cestu k pracovní svobodě, k možnosti cestovat a k provázení Žen, které touží po vlastním podnikání, ale také po silnějším spojení se Sebou.

Jsem zakladatelkou 1. komunity pro virtuální asistentky CZ&SK (2017) a projektu Šťastná virtuální asistentka (2017), propagátorka Štěstí v životě i v podnikání, autorka unikátního vzdělávání - Klubu virtuálních asistentek (2019), online kurzu pro začínající "Staň se virtuální asistentkou (2020) a e-booku "130 virtuálních služeb" (2019).

 

Více o mně zde...

 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace není jen pro “velké hráče”

Automatizace je jako náš kouzelný klíč, který nám otevírá dveře k lepšímu, šťastnějšímu a efektivnějšímu podnikání. Automatizace nám pomáhá ušetřit čas, peníze, energii a občas i nervy 😉. Automatizace nám pomáhá zvládnout více práce, zvýšit kvalitu, snížit chyby a...

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Tvoje kancelář a pravidla práce na dálku

Jako virtuální asistentky pracujete z místa, které si samy vyberete. Může to být Váš domov, kavárna, knihovna nebo jiné místo, kde se cítíte pohodlně a kde máte dostatek klidu a soukromí. Nebo naopak více ruchu, pokud se Vám v něm pracuje lépe. 😉 Důležité je, abyste...

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Nemůžu najít žádného klienta, jak a kde jej konečně najdu?

Hledáš a nedaří se Ti najít? Odepisuješ na inzeráty, odesíláš e-maily a nic? Ptáš se, čím to je a co děláš špatně?Je to cenou? Je to konkurencí? Je to přeplněným trhem? Nebo že nejsi dost zkušená? Když za mnou Ženy přijdou s touto otázkou, ptám se jich jako první - a...

Kdo je to šťastná Žena?

Kdo je to šťastná Žena?

ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...