Může být virtuální asistentka naprosto každá žena, nebo přece jen existují určitá kritéria, která asistentka musí splňovat? A jaká by ta kritéria měla být? Přemýšlíte nad změnou profese a láká vás pracovat jako asistentka z domu?
Koukněte se, co považuji za nutné, aby VA měla / znala.
1. POČÍTAČ
Plánujete pracovat z domu, ale nemáte na čem? Pak je potřeba najít způsob, jak si nějaký počítač pořídit. Notebook doporučuji jako jednu z hlavních investic. Je jedno, zda si vyberete levnější notebook, nebo rovnou MacBook, ale bez zařízení se Vám úkoly pro klienty budou plnit těžko.
2. INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ
Bavíme-li se o virtuální asistenci, hned vedle počítače, do kterého můžete ťukat, je celkem důležité mít zajištěné stabilní připojení na internet. Bez přístupu na email si práci dovedu představit jen těžko.
Kromě připojení z domu je v dnešní době spousta kaváren, ze kterých se dá pohodlně pracovat. Zvláště při zahraničních cestách je potřeba mít na vědomí, že ne všude je připojení k internetu samozřejmostí, jak to známe v ČR. V Indonésii se v autobuse k wi-fi třeba nepřipojíte. Počítejte tedy v zahraničí s možnou menší dostupností. Ideální je také si zařídit lokální mobilní připojení.
3. VYHRAZENÝ ČAS PRO KLIENTA
Chcete klientovi nabídnout své služby, ale nemáte na něj čas? Způsobíte si stres, propracované noci a riziko nedodělané práce. Nabízejte své služby opravdu ve chvíli, kdy víte, že máte čas, který svému klientovi můžete nabídnout. Domluvte se na stanovených hodinách během měsíce a ty v případě potřeby upravte.
Můžeš dělat cokoli, ale nemůžeš dělat všechno.
4. SOUDNOST
Co chci popsat pojmem soudnost? Nabízejte to, co opravdu umíte a s čím máte zkušenosti. Pokud jste se nikdy neučila francouzsky, nenabízejte klientům překlady, pokud nedokážete zajistit kvalitní překlad. Nenabízejte správu sociálních sítí, když s nimi pracovat neumíte. Nabízejte kvalitní služby nehledě na to, co dělají ostatní VA.
Každá máme svou oblast působnosti. Jedna bude skvělá na správu facebooku a druhá na organizaci eventů. Mějte jasno, jaká je Vaše oblast působení a spíše než chtít umět dělat všechno, spolupracujte s jinými.
5. DOVEDNOSTI
Soudnost úzce souvisí s dovednostmi. Co umíte? Jaké služby můžete klientovi nabídnout? Co Vás doopravdy baví dělat? Umíte s administrativou a baví Vás zařizovat pochůzky? Nebo raději tvoříte grafiku a umíte kódovat? Nabízejte, co umíte a co Vás baví. Neumíte nic a začínáte? Pracujte na sobě a vzdělávejte se. Asistovat virtuálně se dá například i s video-návody, jak se starat o květiny a zahradu. Inspiraci se meze nekladou.
6. PRAKTIČNOST
Práce virtuální asistentky úzce souvisí s jistou praktičností. Buďte tedy praktické, využívejte nástroje, které dnešní svět nabízí. Najděte si aplikace na trackování odpracovaného času, TO-DO listy (ať papírové, či online), veďte si diáře, ať nezapomínáte deadliny a schůzky, pracujte s google dokumenty, které můžete snadno nasdílet klientovi.
Založte si Skype, kde si budete moci s klientem zatelefonovat a mít online schůzku. Canva? Postplanner? Asana? Doodle? Hledejte a zjišťujte, čím můžete usnadnit práci sobě i klientovi.
Ukazuje se tedy, že pokud například nemáte vůbec kladný vztah k technice a technologiím, práce s počítačem Vás nebaví ani neláká, práce virtuální asistentky není cesta pro Vás.
Stejně pokud například víte, že je pro Vás obtížné pamatovat si termíny, orientovat se v administrativě a organizaci a ztrácíte snadno přehled, doporučila bych hledat práci v oboru, který více umožňuje mít hlavu v oblacích.
Klienti v asistentkách hledají někoho, na koho se mohou spolehnout. Proto je potřeba správně odhadnout své schopnosti a dovednosti a vědět, že to, co nabízíte je doopravdy to, co můžete nabídnout a umíte.
Koneckonců, taky nebudete nabízet, že budete hrát lidem na svatbách, když nemáte ani hudební sluch, ani nástroje, kapelu a ani neumíte zpívat.
Darja
Staň se také virtuální asistentkou
Kdo je to virtuální asistentka a co nabízí?
Jak se správně nacenit a na co nezapomenout?
Můžeš to dělat i ty? Vyděláš si dost? A kde hledat první klienty?
Články, které by Tě mohly zajímat...
Kdo je to šťastná Žena?
ŠŤASTNÁ ŽENA - co to pro mě znamená? Například... má se ráda je si vědoma vlastní hodnoty má ráda a přijímá své tělo nehledá potvrzení o vlastní hodnotě (či vzhledu) u druhých jsou pro ni důležitější její vlastní potřeby, energie a odpočinek, než perfektně uklizený...
Hovory s VA – Aneta Včelouchová
Vítám Tě u projektu "HOVORY S VA" - pro inspiraci, pro motivaci. Dnes se Ti představí Anet - úžasná Žena následující své životní hodnoty, Správná účetní a certifikovaná virtuální asistentka.Jméno: Aneta VČELOUCHOVÁEkonomka, finanční asistentka a účetní LinkedIn profil...
Co mi 3 roky nejvíce chybělo na Bali?
Jela jsem sem na 2 měsíce, zůstala zde více než 3 roky. Splněný sen? Pro někoho možná ano, pro mě teda rozhodně! A přesto mi tu pár věcí chybělo (pominu samozřejmě rodiče a nejbližší...). Které to jsou? Tak to s Vámi budu hned ráda sdílet... 1. JídloSvíčková. Ach jo....
3 nejčastější iluze začínajících VA
Vše co čteme, slyšíme, pozorujeme, to nás ovlivňuje. Naše myšlení, naše názory, naše pocity. Ale ne vždy je to k tomu dobrému. Někdy si díky tomu nastavíme i spoustu iluzí a právě s těmi momentálně nejčastějšími Vás chci seznámit v tomto blogovém článku.1. Nejsi žádná...