fbpx

Co každá virtuální asistentka prostě MUSÍ MÍT?

by 11. 09. 2019Blog

Může být virtuální asistentka naprosto každá žena, nebo přece jen existují určitá kritéria, která asistentka musí splňovat? A jaká by ta kritéria měla být? Přemýšlíte nad změnou profese a láká vás pracovat jako asistentka z domu?

Koukněte se, co považuji za nutné, aby VA měla / znala.

1. POČÍTAČ

Plánujete pracovat z domu, ale nemáte na čem? Pak je potřeba najít způsob, jak si nějaký počítač pořídit. Notebook doporučuji jako jednu z hlavních investic. Je jedno, zda si vyberete levnější notebook, nebo rovnou MacBook, ale bez zařízení se Vám úkoly pro klienty budou plnit těžko. 

2. INTERNETOVÉ PŘIPOJENÍ

Bavíme-li se o virtuální asistenci, hned vedle počítače, do kterého můžete ťukat, je celkem důležité mít zajištěné stabilní připojení na internet. Bez přístupu na email si práci dovedu představit jen těžko.

Kromě připojení z domu je v dnešní době spousta kaváren, ze kterých se dá pohodlně pracovat. Zvláště při zahraničních cestách je potřeba mít na vědomí, že ne všude je připojení k internetu samozřejmostí, jak to známe v ČR. V Indonésii se v autobuse k wi-fi třeba nepřipojíte. Počítejte tedy v zahraničí s možnou menší dostupností. Ideální je také si zařídit lokální mobilní připojení.

3. VYHRAZENÝ ČAS PRO KLIENTA

Chcete klientovi nabídnout své služby, ale nemáte na něj čas? Způsobíte si stres, propracované noci a riziko nedodělané práce. Nabízejte své služby opravdu ve chvíli, kdy víte, že máte čas, který svému klientovi můžete nabídnout. Domluvte se na stanovených hodinách během měsíce a ty v případě potřeby upravte.

Můžeš dělat cokoli, ale nemůžeš dělat všechno.

4. SOUDNOST

Co chci popsat pojmem soudnost? Nabízejte to, co opravdu umíte a s čím máte zkušenosti. Pokud jste se nikdy neučila francouzsky, nenabízejte klientům překlady, pokud nedokážete zajistit kvalitní překlad. Nenabízejte správu sociálních sítí, když s nimi pracovat neumíte. Nabízejte kvalitní služby nehledě na to, co dělají ostatní VA.

Každá máme svou oblast působnosti. Jedna bude skvělá na správu facebooku a druhá na organizaci eventů. Mějte jasno, jaká je Vaše oblast působení a spíše než chtít umět dělat všechno, spolupracujte s jinými. 

5. DOVEDNOSTI

Soudnost úzce souvisí s dovednostmi. Co umíte? Jaké služby můžete klientovi nabídnout? Co Vás doopravdy baví dělat? Umíte s administrativou a baví Vás zařizovat pochůzky? Nebo raději tvoříte grafiku a umíte kódovat? Nabízejte, co umíte a co Vás baví. Neumíte nic a začínáte? Pracujte na sobě a vzdělávejte se. Asistovat virtuálně se dá například i s video-návody, jak se starat o květiny a zahradu. Inspiraci se meze nekladou.

6. PRAKTIČNOST

Práce virtuální asistentky úzce souvisí s jistou praktičností. Buďte tedy praktické, využívejte nástroje, které dnešní svět nabízí. Najděte si aplikace na trackování odpracovaného času, TO-DO listy (ať papírové, či online), veďte si diáře, ať nezapomínáte deadliny a schůzky, pracujte s google dokumenty, které můžete snadno nasdílet klientovi.

Založte si Skype, kde si budete moci s klientem zatelefonovat a mít online schůzku. Canva? Postplanner? Asana? Doodle? Hledejte a zjišťujte, čím můžete usnadnit práci sobě i klientovi. 

 Ukazuje se tedy, že pokud například nemáte vůbec kladný vztah k technice a technologiím, práce s počítačem Vás nebaví ani neláká, práce virtuální asistentky není cesta pro Vás.


Stejně pokud například víte, že je pro Vás obtížné pamatovat si termíny, orientovat se v administrativě a organizaci a ztrácíte snadno přehled, doporučila bych hledat práci v oboru, který více umožňuje mít hlavu v oblacích.


Klienti v asistentkách hledají někoho, na koho se mohou spolehnout. Proto je potřeba správně odhadnout své schopnosti a dovednosti a vědět, že to, co nabízíte je doopravdy to, co můžete nabídnout a umíte.


Koneckonců, taky nebudete nabízet, že budete hrát lidem na svatbách, když nemáte ani hudební sluch, ani nástroje, kapelu a ani neumíte zpívat.

Darja

Staň se také virtuální asistentkou

Kdo je to virtuální asistentka a co nabízí?
Jak se správně nacenit a na co nezapomenout?
Můžeš to dělat i ty? Vyděláš si dost? A kde hledat první klienty? 

Články, které by Tě mohly zajímat...

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč (ne)dělat to, co Tě (ne)baví?

Proč dělat to, co Tě nebaví, jenom proto, že to umíš, když můžeš dělat to, co nejen umíš, ale také Tě baví? Stále se setkávám s tou samou situací a tak jsem se rozhodla toto téma znovu otevřít. Ženy se mě opakovaně ptají: "Jaké služby bych měla umět, abych se stala...

„Věřit si bezpodmínečně.“

„Věřit si bezpodmínečně.“

Nedávno jsem objevila v báječném malém knihkupectví, kam chodím nasávat tu správnou filozofickou atmosféru a dýchat vůni knih, inspirativní knihu o těle. A protože patřím mezi „dinosaury“, kteří si raději, než do kláves moderního počítače rádi napíšou pár poznámek a...

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

“Jen tak si to chci zkusit” nefunguje

Pokud chceš začít podnikat, musíš do toho jít naplno, nebo vůbec. Počítej se vším, co podnikání obnáší - úřady, nabídka a prodej svých služeb, vlastní prezentace, time management, spolehlivost, komunikace, vlastní hodnota, cena služeb, odmítání potenciálních klientů,...

Jsi dostatečně unikátní?!

Jsi dostatečně unikátní?!

Být unikátní. Občas jakoby se s tímto slovem roztrhl pytel. Být unikátní. Co to pro Tebe znamená? Co to v Tobě vyvolá, když slyšíš, že bys měla být unikátní, nebo naopak že nejsi dost unikátní? Často tím může vznikat tlak, pocit, že nejsme dost, že bychom měly být...